autokanibalismus-priznaky-projevy-symptomyAutokanibalismus (anglicky self cannibalism) je chorobný stav, při kterém dochází k sebepožírání. Podobný termín – autofagie – označuje proces degradace sebe sama (na buněčné úrovni). Přirozeně můžeme autokanibalismus resp. autafagii pozorovat také u lidského těla, kdy např. degradujeme odumřelé buňky v dutině ústní.
___
___

V některých případech může docházet za zaměnění či překrytí termínů autokanibalismus a pica, kdy pica je např. pojídání vlasů či nehtů apod. (viz článek pica). Někteří lidé berou autokanibalismus za způsob modifikace vlastního těla.

Člověk může pojídat vlastní kůži, pít svou krev, resp. sát si krev z rány. Zajímavostí může být případ chilského umělce Marca Evaristti, který uspořádal večírek pro své nejintimnější přátelé. Hlavní jídlo byly těstoviny podávány s karbanátkem vyrobeným z umělcova vlastního tuku, který mu byl odstraněn v předchozím roce při liposukci. Autokanibalismus je hodnocen jako trestný čin.

Léčba tedy probíhá pod dohledem psychiatra.


Jak se projevuje autokanibalismus - příznaky, projevy, symptomy

  • nutkavá potřeba pojídat části vlastního těla

  • sání vlastní krve z rány, velmi vzácně až pití vlastní krve

  • pojídání kůže

  • pojídání svalů

  • pojídání vlastního tuku


Autokanibalismus - obrázky, fotografie

 

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny