cheilitida zanet rtu priznaky projevy symptomyCheilitida (zánět rtu, cheilitis, anglicky cheilitis) je zánětlivé onemocnění postihující kožní i slizniční část rtu. Za jejím vznikem stojí velká řada příčin, například bakterie, viry, kvasinky, různé alergeny, sluneční záření, chlad, ortodontické pomůcky, kosmetika, zubní pasty či některé potraviny, nebo může být i projevem jiného onemocnění. 

___

___

eroze zubni skloviny priznaky projevy symptomy fotografie obrazekEroze zubní skloviny je ztráta skloviny, která vzniká chemickým rozpouštěním bez účasti bakterií. Erozi dělíme na idiopatickou, dietní, profesionální a regurgitační. Idiopatická eroze je způsobena zvýšeným obsahem kyseliny citrónové ve slinách. Dietní eroze vznikají na základě vysokého příjmu okyselených nápojů nebo citrusových plodů, pokud zůstávají po delší dobu v kontaktu se zuby.

___

___

jak-se-projevuje-herpeticka-gingivostomatitida-priznaky-projevy-symptomyHerpetická gingivostomatitida (latinsky gingivostomatitis herpetica, anglicky herpetic gingivostomatitis) je onemocnění způsobené primoinfekcí (první setkání- infekce) virem herpes simplex. Primoinfekce v části případů probíhá asymptomaticky (bez příznakově), a nebo formou zde zmiňované gigivostomatitidy (zánět dásní a sliznice dutiny ústní), dále vulvovaginitis heprpetica (zánět vulvy a pochvy), konjuktividida s blefaritidou (zánět spojivek a víček).

___

___

paradentoza_priznaky_projevy_symptomy.jpgParadontóza je zánětlivé onemocnění zubů a přiléhající tkáně. Někdy může zasahovat až do přilehlých kostí. Je to jedno z nejčastějších onemocnění dásní. Člověk s tímto onemocněním může přijít o celý svůj chrup. Jedná se o degenerativní proces, který zasahuje závěsný aparát držící zuby. Příčinou paradontózy je špatná ústní hygiena a vznik zubního kamene.

___
___

zanet_dasni_gingivitida_priznaky_projevy_symptomy.jpgJedná se o bakteriální infekci dásní. Bakterie se hromadí a vytváří lepivý povlak na povrchu zubů, především v různých otvorech a narušených výplních. Bakterie tak produkují látky poškozující dáseň. Pokud není plak odstraněn, zatvrdne a utvoří zubní kámen. Ten pak dráždí dáseň a poskytuje větší prostor pro růst bakteriální infekce.
___
___

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny