Favismus deficit G6PD deficit glukóza 6 fosfát dehydrogenázy příznaky projevy příčina léčbaFavismus (anglicky favism, glukose-6-phosphate dehydrogenase deficiency) je X-vázané dědičné onemocnění charakterizované nedostatkem (deficitem) enzymu glukosa-6-fosfát dehydrogenázy (G6PD) a tím způsobeným narušením metabolismu červených krvinek (erytrocytů) a jejich zvýšenou citlivostí k oxidačnímu stresu.

hyperviskozni syndrom priznaky projevy symptomy pricina lecbaHyperviskózní syndrom (anglicky hyperviscosity syndrome) je soubor příznaků vyskytujících se při zvýšené viskozitě krve, kdy dochází ke zhoršenému prokrvení některých orgánů. Ohrožen je zejména nervový systém, srdce a ledviny. Může vzniknout z korpuskulárních příčin, kdy je v krvi zvýšený počet krevních buněk.

__

__

kongenitalni amegakaryocytarni trombocytopenie priznaky projevy symptomy pricina lecbaKongenitální amegakaryocytární trombocytopenie (CAMT, anglicky congenital amegakaryocytic thrombocytopenia) je vzácné onemocnění, jehož základní dvě charakteristiky jsou trombocytopenie (nedostatek krevních destiček) a nepřítomnost nebo výrazný úbytek megakaryocytů (buňky kostní dřeně, ze kterých vznikají krevní destičky) v kostní dřeni.

__

__

erdheim chesterova nemoc ecd polyostoticka skleroticka histiocytoza priznaky projevy symptomyErdheim-Chesterova nemoc (ECD, polyostotická sklerotická histiocytóza, anglicky Erdheim-Chester disease, lipoid granulomatosis) je vzácné multisystémové onemocnění dospělého věku. Jejím hlavním znakem je zvýšená produkce histiocytů (druh bílých krvinek) obsahujících v cytoplazmě velké množství depozit tuku a jejich hromadění v různých tkáních a orgánech.

___

___

itp idiopaticka trombocytopenicka purpura imunitni trombocytopenie priznaky projevy symptomyIdiopatická trombocytopenická purpura (anglicky immune thrombocytopenic purpura) je nemoc, kdy dochází k urychlenému rozpadu destiček v krvi za pomoci autoimunitních mechanismů. To vede ke zvýšenému krvácení a purpuře (mnohočetné tečkovité krvácení do kůže a sliznic). Akutní forma ITP se objevuje v dětství a často se spontánně upraví.

___

___

uzlinovy syndrom priznaky projevy symptomyUzlinový syndrom je termín označující patologické změny ve velikosti, tvaru, struktuře a seskupení jedné nebo více lymfatických uzlin (LU). Uvedené změny mohou být bezpříznakové nebo provázené dalšími projevy. Normální LU nebolí a při pohmatu jsou nebolestivé, měkké a volné, při vyšetření zobrazovací metodou mají zachovalý oválný tvar a velikost do 1,5 cm v dlouhé a do 1cm v krátké ose.

___

___

aortoiliacka okluzivni choroba priznaky projevy symptomyLerichův syndrom (synonymně aortoiliacká okluzivní choroba, anglicky Leriche´s syndrome, aortoiliac occlusive disease) je forma ischemické choroby dolních končetin. Konkrétně se jedná o uzávěr břišní aorty nad jejím rozdvojením a/nebo obou společných pánevních tepen na aterosklerotickém podkladě. Na vzniku nových případů ischemické choroby dolních končetin se nejvíce podílejí 2 rizikové faktory – kouření a cukrovka.

___

___

febrilni neutropenie priznaky projevy symptomyFebrilní neutropenie (anglicky febrile neutropenia, neutropenic fever) je život ohrožující stav, který vznikne jako následek dřeňového útlumu, nejčastěji v rámci chemoterapie onkologicky nemocných pacientů. Jedná se o jeden z urgentních stavů v hematologii.

___

___

non hodgkinuv lymfom non hodgkinsky lymfom priznaky projevy symptomy fotografie lecbaNon-Hodgkinův lymfom - tato onemocnění představují skupinu zhoubných nádorových onemocnění, které vycházejí z lymfatické, tedy mízní, tkáně. Patří sem několik typů nádorových onemocnění, které se odvozují od různých typů a vývojových stádií lymfocytů, tedy bílých krvinek.

___

___

anemie_chudokrevnost_priznaky_priciny_projevy_symptomy.jpgÚnava, ospalost, nechuť k jakékoliv činnosti patří k lidskému životu stejně jako radost nebo smutek, hlad či žízeň. Pokud je člověk unavený, řeší to tak, že si jednoduše odpočine. Existují ale situace, kdy odpočinek únavu nezažene. A jednou z příčin tohoto stavu může být právě anemie. Článek vás laickou formou zavede do světa chudokrevných.

___

___

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny