jak-se-projevuje-zanet-bartoliniho-zlazy-bartolinitis-bartholinitis-priznaky-projevy-symptomy-2Zánět Bartholiniho žlázy neboli bartholinitis je akutní, většinou jednostranný bakteriální zánět vývodu a zřídka i vlastního tělesa Bartholiniho žlázy v oblasti vstupu do pochvy, tvorba cyst v okolí vývodu, někdy i vznik vředu. Příčina je většinou bakteriální infekce přicházející z poševního vchodu, např. bakterií Escherichia coli, stafylokoky, neisseriemi, chlamydiemi nebo gonokoky.
___
___

vajecnikova-cysta-vajecnikove-cysty-ovarialni-cysta-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieOvariální cysty (vaječníková cysta, vaječníkové cysty, anglicky ovarian cyst) jsou tekutinou naplněné váčky, které se mohou tvořit kdekoli. Jejich výskyt na vaječnících je u ženské populace poměrně častý, zvláště v reprodukčním věku. Existuje několik různých druhů cyst. Mezi nejběžnější patří tzv. funkční cysty.
___
___

delozni-polyp-priznaky-projevy-symptomyMezi důvody, které ženy mnohdy opakovaně přivádí do gynekologických ordinací, patří i nezvyklé, nadměrné krvácení či neschopnost otěhotnět, jejichž skrytou příčinou mohou být polypy v děložní dutině. Jde o nezhoubné (nepravé) nádory. Stránka uvádí typy a příznaky této nemoci.
___
___

menopauza_klimakterium_prechod_priznaky_projevy.jpgObdobí přechodu nepatří přímo mezi nemoci. Je to fyziologické období, které se vyskytuje u ženy kolem 50. roku věku. Přináší řadu negativních aspektů a projevů, které popisuje následující stránka.

___

___

kvasinky kvasinkova infekce zanet priznaky projevy symptomy 2Kvasinková infekce (anglicky yeast infection) - toto nepříjemné onemocnění je způsobeno nadměrným pomnožením kvasinek zvaných candida albicans. Tyto kvasinky žijí za normálních podmínek v rovnováze s ostatními bakteriemi, běžně osídlují střeva, pohlavní ústrojí, ústa, jícen a krk. Kvasinková infekce patří mezi nejčastější onemocnění ženského genitálu. Muž je nejčastěji přenašeč. Infekce kvasinkami u muže se projeví běžně onychomykózou (vizte níže).

___
___

ovarialni-hyperstimulacni-syndrom-ohss-priznaky-projevy-symptomyOvariální hyperstimulační syndrom (zkratka OHSS, anglicky ovarian hyperstimulation syndrome) je "přehnaná" reakce vaječníků na hormonální stimulaci ženy, jenž se používá u většiny metod asistované reprodukce. Ve vaječníku dochází přitom k tvorbě obrovského množství vajíček. Příčina vzniku OHSS není přesně prokázána, nejpravděpodobnější se zdá být zvýšená tvorba vazoaktivní látky produkované zvětšujícími se vaječníky, která má za následek významné zvýšení propustnosti kapilár.

___

___

zanet_vajecniku_vejcovodu_priznaky_projevy_symptomy.jpgZánět vaječníku (ooforitida), zánět vejcovodu (salpingitida) Jedná se o infekční nemoci, jejich původci jsou gonokoky, streptokoky, chlamydie, stafylokoky, Escherichia Coli. Zánět, který se šíří vzestupně může způsobit až zánět pobřišnice. Vaječníky jsou proti infekci většinou odolné a zánět postihuje především vejcovody. Pokud není zánět vejcovodu včas podchycen a léčen, může způsobit slepení ústí vejcovodů či vznik srůstů okolo vejcovodu a tím vznik neplodnosti.
___
___


jak-se-projevuje-myomatoza-myomy-delohy-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieMyom dělohy je nezhoubný nádor děložní svaloviny. Jde o vůbec nejčastější nezhoubný nádor u žen, objevuje se především ve věku nad 30 let. Příčina je neznámá, vliv mohou mít genetické faktory a predispozice. Růst myomu totiž ovlivňují hormony (především estrogen). Léčba je operativní při potížích, rychlém růstu nebo při nemožnosti otěhotnět, do té doby pravidelná gynekologická kontrolní vyšetření. Svépomoc či samoléčba není možná.  

___

___

endometrioza_priznaky_projevy_symptomy_lecba_terapie.jpegChronické onemocnění žen, kdy endometriální (tkáň děložní sliznice) se objevuje na jiných orgánech - vaječníky, vejcovody, žlučník, vzácně i odlehlé orgány jako plíce, hlava, nosní dutiny. Tato tkáň reaguje na hormonální změny a každý měsíc krvácí. Krev, která nemůže normálně odtékat způsobuje vážné záněty, srůsty, bolesti, cysty.
___
___

vulvodynie-bolesti-genitalu-zeny-priznaky-projevy-symptomyVulvodynie (anglicky vulvodynia) je stav, který je spojen s chronickou nevysvětlitelnou bolestí v oblasti vulvy (zevního genitálu ženy). Často se vyskytuje bez viditelné patologie a její příčina není dosud objasněna. Může být rovněž vázána na určité aktivity (vizte příznaky). Nejčastěji se v praxi setkáváme s tzv. vestibulitidou, což je bolest postihující oblast vestibula vaginy.
___
___

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny