Melancholický raptus (latinsky raptus melancholicus, anglicky melancholic depression) je termín používaný pro stav chorobného afektu, agresivity nejen vůči sobě, ale i svému okolí. Často je při něm riziko sebevražedného jednání. Toto jednání je následkem zoufalství a vrcholné úzkosti. Řadí se mezi depresivní poruchy. Při melancholických depresích se člověku život zdá nesmyslný či bezúčelný.
___
___
V USA se odhaduje, že takovýmito vážnými poruchami psychiky trpí až 15% žen a 10% mužů. Melancholické deprese mají různé stupně závažnosti. Bohužel někteří nemocní, 30 až 40%, jsou rezistentní vůči antidepresivní léčbě, a proto u nich hrozí právě onen melancholický záchvat.
Diagnostika: Při diagnostice je nutné odlišit především poruchu emoční a depresivní, kdy u emoční poruchy se střídají nálady poměrně často, tak u deprese zůstává zachmuření po dobu týdnů až měsíců. Obvykle se lékař při vyšetření pacienta ptá na několik otázek. Např.: Máte potíže dostat se ráno z postele? Jsou vaše příznaky obecně horší ráno nebo večer? Jak se vám spí?
Léčba: K léčbě se podle posledních studií používají selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), jako např. fluoxetin (Prozac). Dále je také možnost využití starších antidepresiv ze skupiny tricyklických antidepresiv, u kterých však hrozí riziko předávkování, a neměly by se tedy dávat pacientům se sebevražednými sklony.
Melancholický raptus - příznaky, projevy, symptomy
-
afektivita - emocionální reaktivita člověka
-
agresivita vůči sobě a okolí
-
pokusy o sebevraždu
-
nedostatek energie
-
obtížnost čelit běžným úkolů běžného života
-
nepozornost nebo špatné soustředění
-
neschopnost prožívat radost
-
pocity „prázdnoty“
-
změny v chuti k jídlu