perianalni pistel priznaky projevy symptomy fotografie pricina lecba obrazekPerianální píštěl (anglicky fistula-in-ano, anal fistula) je patologické propojení mezi konečníkem a kůží v oblasti perinea (hráz). Může být vrozená či získaná, přičemž častěji postihuje muže. Získané píštěle vznikají nejčastěji na podkladě perianálního abscesu (dutina vyplněná hnisem), dále při karcinomu rekta, střevních zánětlivých onemocněních, divertikulitidě, TBC a dalších.

___

___

syndrom kratkeho streva priznaky projevy symptomySyndrom krátkého střeva (anglicky short-bowel syndrome, short gut syndrome) je soubor příznaků, které vznikají po rozsáhlé chirurgické resekci tenkého střeva. Nejčastějšími příčinami je odstranění střeva pro Crohnovu chorobu, infarzace tenkého střeva, postižení střeva po ozařování a břišní trauma.

___

___

analni pistel sinus pilonidalis priznaky projevy symptomy obrazek fotografieSinus pilonidalis, anální píštěl (anglicky pilonidal cyst), je absces nebo cysta, která se objevuje poblíž kostrče. Jedná se o dutý systém mezi špičkou kostrče a anální oblastí. Obvykle obsahuje zbytky chlupů či kůže. Objevuje se nejčastěji u hustě ochlupených mužů s tmavými vlasy mezi 15. a 25. rokem života. Nejčastěji je lokalizován v okolí kostrče, řídce se může objevit i v podpaží, poblíž pupku nebo na penisu.

___

___

invaginace-strev-strangulacni-ileus-priznaky-projevy-symptomyInvaginace (strangulační ileus, anglicky paralytic Ileus, intestinal obstruction, intestine invagination, intestine intussusception) je vchlípení jedné části střeva do části následující podobně jako u teleskopu. Náhlá příhoda břišní, ke které dochází nejč. u malých dětí. Projevuje se silnou kolikovitou bolestí, neklidem dítěte, krvavou stolicí připomínající malinové želé. Bez léčby stav vyústí v odumření gangrénu části střeva a životu nebezpečný zánět pobřišnice peritonitidu.
___
___

meckeluv-divertikl-mekeluv-divertikl-priznaky-projevy-symptomy-2Meckelův divertikl (synonymně Mekelův divertikl, anglicky Meckel's diverticulum) je vrozená výchlipka v tenkém střevě. Tuto výchlipku bychom našli pouze u některých lidí. Ve spojitosti s Meckelovým divertiklem pozorujeme výskyt některých chorobných onemocnění. Celková četnost Meckelova divertiklu v populaci je asi jen něco okolo 2%.
___
___

zanet-nehtoveho-luzka-panaritium-paronychium-priznaky-projevy-symptomy-2Zánět nehtového lůžka (latinsky panaritium, paronychium) je zánětlivé postižení konečného článku prstu ruky a nehtového lůžka. Příčina je nejčastěji infekčního (obvykle bakteriálního ev. plísňového) původu a pokud není správně léčen, může se šířit přes prst a ruku až na celou horní končetinu! Vlastní příčinou zde bývá většinou drobné poranění prstu, cizí těleso (tříska), drobný vpich nebo někdy i bodnutí hmyzem.

___

___

zarustajici-nehet-priznaky-projevy-symptomyZarostlý nehet (anglicky ingrown toe nail) je onemocnění postihující nehtový komplex prstu. Název onemocnění je zde mírně zavádějící, protože se jedná spíše o chronické dráždění postranních nehtových valů příliš širokým nehtem. Nejčastěji se vyskytuje na palcích dolních končetin, někdy ho nacházíme i na ostatních prstech dolních a výjimečně i horních končetin. Zarůstající nehty se nevyskytují u lidí, kteří nenosí boty. Recidiva zarůstání po odborném ošetření je velmi vysoká, udává se až 80%!

___

___

jak-se-projevuje-ileus-zauzleni-strev-nepruchodnost-priznaky-projevy-symptomy-strevaIleus, zauzlení střev, střevní neprůchodnost je jednou z forem náhlé příhody břišní. Střevní neprůchodnost může být úplná či částečná. Dle příčiny dělíme na mechanickou (způsobený obturací - ucpáním, dále invaginace - zasunutí střev do sebe, strangulace - zaškrcení, uskřinutí), neurogenní – poruchou nervového zásobení (paralytický, spastický, smíšený) a cévní (vzniká na podkladě tepenné embolie či žilní trombózy).

___

___

jak-se-projevuje-NPB-nahla-prihoda-brisni-priznaky-projevy-symptomyNáhlá příhoda břišní  je skupina akutních onemocnění jednoho nebo více orgánu dutiny břišní vznikající většinou náhle, prudce probíhající a bez léčby vedoucí k těžkým komplikacím až k úmrtí. Patří mezi nejčastější chirurgické příhody. NPB obvykle jsou způsobeny zánětem. Dle příčiny vzniku dělíme na zánětlivé, ileozní, akutní, při poruchách krevního zásobení a úrazové NPB.

___

___

hemeroidy-hemoroidy-priznaky-projevy-symptomy-obrazke-fotografieHemoroidy mají synonymní názvy řitní žilní městky, „zlatá žíla“. Jde o rozšíření žilních struktur, které jsou v okolí dolní části konečníku a řitního kanálu. Na jejich vzniku se podílejí značnou měrou poruchy vyprazdňování, zejm. dlouhodobá zácpa. Vnitřní hemeroidy se projevují krvácením a vpozdější době mohou vyhřezávat do řitního kanálu.

___
___

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny