Poporodní blues (synonymem poporodní splín, anglicky postpartum blues nebo baby blues) se řadí mezi nejméně závažné poporodní psychické poruchy, které se vyskytují až u 80 % matek. Tato lehká psychická porucha se dnes považuje spíše za normální stav, neboť vědecky je již dokázáno, že třetí den po porodu reagují téměř všechny mámy bez výjimky více či méně poporodní depresí.
___
___
Vlastní mechanismus je popisován takto: po porodu tělo vytváří a vylučuje jiné látky než v těhotenství, protože placenta, která tyto hormony produkovala, už v těle není. Ta mohla i za to, že se v ní vytvářel progesteron – uklidňující hormon i estrogen, který zase udržoval těhotenství v tom správném stavu. Když žena porodí, automaticky poklesne hladina těchto hormonů a to dokonce pod úroveň před těhotenstvím, což má tedy za následek vyšší náchylnost k depresivním náladám.
Léčba: u většiny žen tento stav samovolně odezní po dvou až třech dnech, důležité je sdílet své pocity s okolím (partner, rodina), minimalizace negativních pocitů, stresů apod., dostatek spánku, někdy i pomoc psychologa, psychoterapie, farmakologicky antidepresiva.
Jak se projevuje poporodní blues, lehká poporodní deprese – příznaky, projevy, symptomy
-
melancholické stavy
-
zvýšená přecitlivělost
-
žena je více plačtivá (mnohdy se rozpláče i bez zjevné příčiny)
-
pocity smutku
-
skleslost
-
prožívání úzkosti, osamělosti
-
někdy až podrážděnost
-
pocity zlosti
-
matky se často cítí opuštěny
-
někdy se cítí ochuzeny, že už "nenosí své dítě v bříšku"
-
poporodní deprese u 10 % šestinedělek