plummeruv vinsonuv syndrom kellyho patersonuv syndrom sideropenicka dysfagie priznaky projevy symptomyPlummerův-Vinsonův syndrom (Kellyho-Patersonův syndrom, sideropenická dysfagie, angl. Plummer-Vinson syndrome, sideropenic dysphagia) patří mezi karenční syndromy (izolovaný nedostatek jednoho z nezbytných výživových prvků). Při těžkém nedostatku železa (sideropenie) se na sliznici úst, jazyka, hltanu a jícnu projevují atrofické změny.

___

___

nemoc-beri-beri-nedostatek-B1-thiaminu-priznaky-projevy-symptomyNedostatek vitamínu B1 (thiaminu) je nemoc beriberi. Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin B1 se řadí mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Vitaminy rozpustné ve vodě jsou snadno absorbovatelné a jsou vylučovány ledvinami. Vitaminy rozpustnými ve vodě se nelze předávkovat, ale musíme dodržovat jejich pravidelný příjem.
___
___

ucinky-vitaminu-b12-nedostatek-vitaminu-b12-priznaky-projevy-symptomyVitamin B12 (kobalamin). Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin B12 se řadí mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Vitaminy rozpustné ve vodě jsou snadno absorbovatelné a jsou vylučovány ledvinami. Vitaminy rozpustnými ve vodě se nelze předávkovat, ale musíme dodržovat jejich pravidelný příjem.
___
___

pelagra-hypovitaminoza-avitaminoza-B3-nedostatek-kyseliny-nikotinove-priznaky-projevy-symptomyPelagra je onemocnění způsobené nedostatkem - hypovitaminózou až avitaminózou - vitamínu B3. Tomu říkáme jinak také niacin, kyselina nikotinová. V našich podmínkách se s touto nemocí nesetkáme, pelagra se vyskytuje tam, kde se potrava lidí skládá hlavně z kukuřice (neobsahuje využitelný vitamín B3) nebo čiroku (obsahuje příliš leucinu).

___

___

ucinky-vitaminu-k-nedostatek-vitaminu-k-priznaky-projevy-symptomyVitamín K. Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin K se řadí mezi vitaminy rozpustné v tucích. Na rozdíl od vitaminů rozpustných ve vodě se tyto vitaminy váží v těle na tuky. Proto např. omezení tuků ve stravě může vést k jejich nedostatku v organismu. Ale také bývají v těle (stejně jako tuk) skladovány a jejich nadbytek může působit zdravotní obtíže, především u vitaminu A či D. Vitaminy rozpustné v tucích jsou také stabilnější než vitaminy rozpustné ve vodě.
___
___

ucinky-vitaminu-e-nedostatek-vitaminu-e-priznaky-projevy-symptomyVitamín E (tokoferol). Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin E se řadí mezi vitaminy rozpustné v tucích. Na rozdíl od vitaminů rozpustných ve vodě se tyto vitaminy váží v těle na tuky. Proto např. omezení tuků ve stravě může vést k jejich nedostatku v organismu. Ale také bývají v těle (stejně jako tuk) skladovány a jejich nadbytek může působit zdravotní obtíže, především u vitaminu A či D. Vitaminy rozpustné v tucích jsou také stabilnější než vitaminy rozpustné ve vodě.
___
___

ucinky-vitaminu-b6-nedostatek-vitaminu-b6-priznaky-projevy-symptomy-2Vitamín B6 - pyridoxin (deriváty: pyridoxol, pyridoxal, pyridoxamin). Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin B6 se řadí mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Vitaminy rozpustné ve vodě jsou snadno absorbovatelné a jsou vylučovány ledvinami. Vitaminy rozpustnými ve vodě se nelze předávkovat, ale musíme dodržovat jejich pravidelný příjem.
___
___

ucinky-vitaminu-b5-nedostatek-vitaminu-b5-priznaky-projevy-symptomyVitamin B5 (kyselina pantotenová). Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin B5 se řadí mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Vitaminy rozpustné ve vodě jsou snadno absorbovatelné a jsou vylučovány ledvinami. Vitaminy rozpustnými ve vodě se nelze předávkovat, ale musíme dodržovat jejich pravidelný příjem.
___
___

nedostatek-vitaminu-b2-riboflavinu-priznaky-projevy-symptomyVitamin B2 (riboflavin, vitamín G, ovoflavin, laktoflavin). Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin B2 se řadí mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Vitaminy rozpustné ve vodě jsou snadno absorbovatelné a jsou vylučovány ledvinami. Vitaminy rozpustnými ve vodě se nelze předávkovat, ale musíme dodržovat jejich pravidelný příjem.
___
___

nedostatek-vitaminu-b1-thiaminu-priznaky-projevy-symptomyNedostatek vitamínu B1 (thiaminu, nemoc beriberi). Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin B1 se řadí mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Vitaminy rozpustné ve vodě jsou snadno absorbovatelné a jsou vylučovány ledvinami. Vitaminy rozpustnými ve vodě se nelze předávkovat, ale musíme dodržovat jejich pravidelný příjem.
___
___

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny