recidivujici zanet zlucovych cest priznaky projevy symptomy pricina lecbaRecidivující cholangitida (anglicky recurrent pyogenic cholangitis) je chronický bakteriální (pyogenní) zánět žlučových cest, za jehož vznikem stojí stenóza (zúžení) žlučových cest vzniklá např. po léčbě komplikované choledocholithiázy (kamének ve žlučovém vývodu), případně vrozené malformace.

__

__

Akutní zánět žlučových cest příznaky projevy symptomy fotografie příčina léčbaAkutní cholangitida nebo cholangoitida (anglicky acute cholangitis) je bakteriální zánět intrahepatálních (nitrojaterních) žlučových cest. Za jeho vznikem stojí překážka (obstrukce) v odtoku žluče do dvanáctníku (duodena), nejčastěji tedy choledocholitiáza (kamének ve žlučovém vývodu), dále například nádor či zánětlivé změny.

__

__

jicnove varixy priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekJícnové varixy (anglicky esophageal varices) jsou abnormálně rozšířené žilní pleteně ve stěně jícnu, které nejčastěji vznikají jako důsledek portální hypertenze (zvýšení tlaku v řečišti vrátnicové žíly) při jaterní cirhóze (zvazivovatění jaterní tkáně). Jícnové varixy jsou velmi nebezpečné zejména z důvodu jejich možné ruptury (prasknutí) a vzniku masivního krvácení do trávicího traktu, které často končí smrtí.

___

___

pomerancovy ileus priznaky projevy symptomy pricina lecbaPomerančový ileus (anglicky orange ileus) je neprůchodnost střeva, za jejímž vznikem stojí nestravitelné zbytky jídla, zvláště tedy citrusových plodů. Tato hmota potom vytvoří kompaktní těleso, které ucpe lumen střeva. Jeho výskyt je spojen zejména se stavy po parciální gastrektomii, což je chirurgické odstranění části žaludku.

___

___

venookluzivni nemoc jater priznaky projevy symptomy pricina lecbaVenookluzivní nemoc jater (anglicky hepatic veno-occlusive disease, hepatic sinusoidal obstruction syndrome) je stav, kdy dochází k fibróznímu uzávěru jaterních žil v důsledku jejich toxického poškození a k následné nekróze jaterních buněk (hepatocytů). Jeho klinický obraz je podobný Budd-Chiariho syndromu, narozdíl od něj jsou ale postižené jaterní sinusoidy a malé venuly.

__

__

postcholecystektomicky syndrom priznaky projevy symptomyPostcholecystektomický syndrom (anglicky postcholecystectomy syndrome, PCS) - až 40% pacientů po odstranění žlučníku (cholecystektomie) trpí různými typy břišního dyskomfortu, který souhrnně nazýváme postcholecystektomický syndrom. Většinou se jedná o přechodné potíže nevelké intenzity. Asi u 10% pacientů jsou potíže intenzivní.

___

___

akutni tehotenska steatoza jater priznaky projevy symptomyAkutní těhotenská steatóza jater (Sheehanova žlutá atrofie, angl. acute fatty liver of pregnancy) je těžké, naštěstí vzácné onemocnění jater objevující se v posledním trimestru gravidity. Jedná se pravděpodobně o metabolický defekt a hormonální ovlivnění beta-oxidace mastných kyselin.

___

___

rekurentni cholestaza tehotnych priznaky projevy symptomyRekurentní cholestáza těhotných (icterus gravidarum, angl. intrahepatic cholestasis of pregnancy) je jaterní onemocnění těhotných v posledním trimestru. Příčina a vyvolávající faktorem jsou nejčastěji gonadální a placentární hormony, zvláště estrogeny. 

___

___

dumping syndrome syndrom odvodne klicky priznaky projevy symptomyDumping syndrome (syndrom odvodné kličky, syndrom žaludeční inkontinence, časný postprandiální syndrom, časný postcibální syndrom) je pooperační komplikace po odstranění části žaludku pro vřed. Již krátce po jídle je objeví zažívací potíže a slabost. Je způsoben zmenšenou kapacitou žaludku a jeho rychlým vyprázdněním do dvanáctníku (duodena).

___

___

syndrom ruminace ruminacni syndrom priznaky projevy symptomySyndrom ruminace (ruminační syndrom, angl. rumination syndrome, rumination disorder) je stav charakterizovaný opakovaným snadným návratem nedávno požité potravy zpět do úst (regurgitace), který následuje opětovné přežvýkání a polknutí nebo vyplivnutí. Objevuje se nejčastěji v dětství a u mentálně postižených.

___

___

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny