terezinsky_tereziansky_syndrom_priznak.jpgNení tomu tak dávno, co jedna paní doktorka ze Slovenska mluvila v televizi o anorexii, bulimii a v tom kontextu se zmínila o tereziánském (česky terezínském) syndromu nebo též příznaku o kterém jsem do té doby neměl žádné znalosti.

___

Jedná se o patologické nezhoubné změny na slinných žlázách u pacientů (reps. pacientek) s hypoproteinémií, tj. nedostatkem bílkovin v organismu.

Řadí se mezi sialoadenosy, nemocí rozumíme nezánětlivou hyperplazii (zbytnění) a hypertrofii (zvětšení) žlazového parenchymu. Zduření jedné či více žláz je většinou nebolestivé, nezpůsobuje výraznější obtíže.

Onemocnění může mít různé příčiny: mohou být polékové – některá antihypertenziva, beta-sympatomimetika, endokrinní – při diabetu mellitu (Charvátův příznak), v těhotenství, metabolické – při hypoproteinemii (terezínský příznak). Léčbou je terapie původní příčiny.

Pacient s hyperplazií slinných žláz vypadá jako křeček hromadící si za škraněmi stravu.

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny