idiopaticka plicni fibroza priznaky projevy symptomy pricina lecbaIdiopatická plicní fibróza (anglicky idiopathic pulmonary fibrosis) je onemocnění plic, při kterém je plicní tkáň přeměněna na vazivo. Takto změněné plíce potom nejsou schopné plnit svoji funkci. Stav je ireverzibilní (nevratný). Pojem „idiopatická“ znamená, že příčina tohoto onemocnění není známá.

___

___

popcornova plice priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekPopcornová plíce (bronchiolitis obliterans, anglicky popcorn lung, bronchiolitis obliterans) je zánětlivé onemocnění bronchiolů (průdušinek) v plicích způsobený zejména vdechováním některých chemikálií. První z nich je diacetyl. Ten se přidává do příchutí popcornů do mikrovlnné trouby a dále do náplní elektronických cigaret.

___

___

joresova kaverna priznaky projevy symptomyJoresova kaverna vzniká při rozpadajícím se nejčastěji bronchogenním nádoru plic. Po rozpadu centrální části plicního nádoru zůstává dutina, která je dobře zachytitelná na CT. 

___

___

fluidotorax priznaky projevy symptomyFluidotorax (fluidothorax, voda na plicích) je interní onemocnění, kdy nastala patologická akumulace tekutiny v dutině mezi poplicnicí, která přiléhá k plicím, a pohrudnicí, která vystýlá hrudní dutinu (v pleurální dutině). Podle složení pleurální tekutiny jej můžeme dělit na transsudát (tekutina s nízkým obsahem bílkoviny), exsudát (tekutina s vyšším obsahem bílkoviny), empyém (hnis), hemothorax (krev) a chylothorax (lymfa).

___

___

turpinuv syndrom priznaky projevy symptomyTurpinův syndrom (anglicky Turpin´s syndrome) je vrozený syndrom s bronchiektaziemi a současným postižením žeber a jícnu. Bronchiektazie jsou trvalé nevratné rozšíření středních a malých průdušek.

___

___

zanet prudusnice bakterialni tracheitida priznaky projevy symptomyBakteriální tracheitida (anglicky: bacterial tracheitis) je hnisavý bakteriální zánět průdušnice s tendencí k tvorbě pablán. Pablána je bělavý až žlutošedý povlak připomínající blánu, vznikající na sliznicích při některých zánětech. Zdá se, že se jedná často o zánět sekundární, nasedající na předchozí virovou infekci horních cest dýchacích. Vyskytuje se nejčastěji u dětí ve věku 6 měsíců až 12 let.

___

___

hrudni empyem priznaky projevy symptomyHrudní empyém (anglicky: pleural/thoracis empyema, pyothorax) je hnisavé onemocnění pleurální dutiny. Jeho často pozvolný a nenápadný začátek může vyústit do těžkého, život ohrožujícího stavu. Před érou antibiotik byl empyém hrudníku častou komplikací pneumonií, v dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný.

___

___

mendelsonuv syndrom priznaky projevy symptomyMendelsonův syndrom (anglicky Mendelson´s syndrome) je stav, kdy dojde ke vdechnutí kyselého žaludečního obsahu (aspiraci) a následně se rozvíjí těžký chemický zápal plic. Na aspiraci se podílí celá řada faktorů, jako nedostatečná funkce záklopky hrtanové, celková anestezie, poruchy vědomí, obrny krčních svalů a jiné.

___

___

farmarska plice priznaky projevy symptomyFarmářská plíce neboli exogenní alergická alveolitida (hypersenzitivní pneumonitida, holubářská plíce, anglicky farmer´s lung) je zánětlivé poškození plic na základě opakovaného kontaktu s určitým alergenem. Zahrnuje skupinu imunologicky podmíněných chorob, kdy se na základě přecitlivělosti III. typu rozvíjí granulomatózní zánět a intersticiální plicní fibróza.

___

___

plicni absces priznaky projevy symptomyPlicní absces (anglicky lung abscess) je membránou ohraničená dutina v plicní tkáni vyplněná hnisem v důsledku zánětlivého procesu. Primární plicní absces se objevuje ve tkáni dosud nepoškozené, sekundární absces navazuje na již existující plicní onemocnění.

___

___

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny