CAN syndrom priznaky projevy symptomy pricina lecbaSyndrom týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítěte, neboli CAN syndrom (anglicky Child Abuse and Neglect Syndrome) je soubor projevů vyskytující se u dětí, které jsou či byly jakýmkoliv způsobem týrané, zneužívané a zanedbávané. Tato utrpení narušují u postiženého dítěte jeho psychický i fyzický stav, vývoj a postavení ve společnosti, v extrémních případech může končit smrtí.

__

__

retinopatie nedonosenych priznaky projevy symptomy pricina lecbaRetinopatie nedonošených (ROP, anglicky retinopathy of prematurity) je postižení sítnice vyskytující se u předčasně narozených dětí. Rizikovými faktory vzniku této nemoci jsou porod před 32. týdnem gestačního stáří, porodní hmotnost nižší než 1500 gramů a výrazné změny v dodávce kyslíku (hyperoxie při oxygenoterapii/ hypoxie).

__

__

syndrom zanedbavaneho ditete priznaky projevy symptomy pricina lecbaSyndrom zanedbávaného dítěte (anglicky Child Neglect Syndrome) je soubor projevů vyskytující se u dětí, které jsou či byly jakýmkoliv způsobem zanedbávané. Tato utrpení narušují u postiženého dítěte jeho psychický i fyzický stav, vývoj a postavení ve společnosti, v extrémních případech může končit smrtí.

__

__

syndrom zneuzivaneho ditete priznaky projevy symptomy pricina fotografie obrazekSyndrom zneužívaného dítěte (anglicky Child Abuse Syndrome) - osoby, které se tímto způsobem  chovají k dítěti narušují u tohoto jeho psychický i fyzický stav, vývoj a postavení ve společnosti, v extrémních případech může končit smrtí.

__

__

plagiocefalie priznaky projevy obrazek fotografiePlagiocefalie (anglicky plagiocephaly) patří mezi deformity hlavičky u dětí a vzniká prenatálně (vícečetné těhotenství, poloha v děloze, protrahovaný porod), nebo postnatálně, a to především působením vnějších sil, zejména při ležení. Charakterizuje ji hlavně asymetrické zploštění častěji týlní, případně čelní strany hlavičky. Řadí se mezi nejčastější deformity lebky u dětí.

__

__

syndrom tyraneho ditete priznaky projevy symptomy fotografieSyndrom týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítěte, neboli CAN syndrom (anglicky Child Abuse and Neglect Syndrome) je soubor projevů vyskytující se u dětí, které jsou či byly jakýmkoliv způsobem týrané, zneužívané a zanedbávané. Tato utrpení narušují u postiženého dítěte jeho psychický i fyzický stav, vývoj a postavení ve společnosti, v extrémních případech může končit smrtí.

__

__

sedma nemoc priznaky projevy lecbaSedmá nemoc (anglicky hand foot and mouth disease, HFMD či HMFD) je vysoce nakažlivé virové infekční onemocnění (viróza). Jedná se o vezikulózní stomatitidu s typickou exantémovou (vyrážkovou) lokalizací, která je způsobena některými enteroviry (především Coxsackievirus A16). 

___

___

cheiloschisis rozstep rtu priznaky projevy symptomy pricina lecbaCheiloschisis, rozštěp rtu (anglicky cheiloschisis, cleft lip) společně s dalšími rozštěpovými vadami obličeje patří mezi nejčastější vývojové vady. Vzniká poruchou splývání obličejových výběžků během prenatálního vývoje plodu. Často se vyskytuje ve spojení s rozštěpem čelisti (cheilognathoschisis) a rozštěpem patra (cheilognathopalatoschisis).

__

__

Syndrom nešikovného dítěte dyspraxie příznaky projevy symptomyDyspraxie, syndrom nešikovného dítěte (anglicky dyspraxia, clumsy child syndrome) je vývojová porucha pohybové koordinace spadající mezi specifické poruchy učení. První projevy se objevují brzy po narození a provázejí jedince po celý život. Můžeme ji rozdělit na motorickou (expresivní), kdy je narušeno provedení pohybu, ideativní (senzorickou) s poruchou zpracování smyslových vjemů a ideomotorickou.

__

__

choroba riga fede priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekChoroba Riga-Fede (anglicky Riga-Fede disease) je vzácné poranění jazyka novorozence či kojence způsobené přítomností tzv. natálních/neonatálních zubů. Při sání je sliznice jazyka traumatizována těmito zuby a dochází ke tvorbě vředů (ulceraci) na její spodní straně (sublinguálně).

___

___

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny