Neurastanie, neurocirkulační astenie příznaky projevy příčina léčba symptomyNeurocirkulační astenie (srdeční neuróza, anglicky neurocirculatory asthenia) je psychiatrické onemocnění spadající mezi somatoformní poruchy a svým průběhem se podobá panické poruše. Projevuje se bolestmi na hrudi, bušením srdce a dušností. Tyto symptomy ale nemají organický původ, nejedná se tedy primárně o onemocnění srdce. Příčinou je zřejmě somatizace, tedy promítání psychických problémů do fyzického stavu jedince.

syndrom fantomovych vibraci priznaky projevy symptomy pricina lecbaSyndrom fantomových vibrací (anglicky phantom vibration syndrome, phantom ringing, ringxiety, fauxcellarm, phonetom) je mylný pocit vibrování či vyzvánění telefonu. Dotyčná osoba si je jistá, že cítila telefon vibrovat, ale na displeji žádný hovor či zpráva není. Spíše než o syndrom se jedná o taktilní (hmatovou) halucinaci.

__

__

glossofobie strach z mluveni na verejnosti priznaky projevy symptomy pricina lecbaGlossofobie (anglicky glossophobia) je chorobný strach z mluvení na veřejnosti. Patří mezi specifické fobie, které se řadí mezi úzkostné poruchy. Postižená osoba není schopna ovládat svoji nervozitu před publikem, ta ústí až v nervové zhroucení. Nemusí se hned jednat o dav lidí, často stačí například třída plná spolužáků, nebo i menší skupina osob, což významně ovlivňuje společenský a profesní život postiženého.

__

__

hafefobie strach z doteku priznaky projevy symptomy pricina lecbaHafefobie (anglicky haphephobia) je chorobný strach z doteků. Patří mezi specifické fobie, které se řadí mezi úzkostné poruchy. Pacient trpí neustálým a nevysvětlitelným strachem z toho, že se ho někdo dotkne, což významně ovlivňuje jeho společenský život. Občas strach vyvolává pouze dotek osoby opačného pohlaví.

__

__

nyktofobie strach z noci a tmy priznaky projevy symptomy pricina lecbaNyktofobie (anglicky nyctophobia) je chorobný strach ze tmy. Patří mezi specifické fobie, které se řadí mezi úzkostné poruchy. Postižený jedinec nedokáže v noci usnout bez rozsvícené lampičky, děsí se toho, že by byl v noci výpadek elektrického proudu. Pacienti jsou také ohroženi nedostatkem spánku. Může být kombinována s hypnofobií, tedy strachem z usnutí.

__

__

syndrom panenky barbie priznaky projevy symptomy pricina lecbaSyndrom panenky Barbie (anglicky Barbie Doll Syndrome) ohrožuje zejména dospívající dívky a je způsoben považováním nerealistického vzhledu např. panenek Barbie za standard krásy. Tyto dívky mají zkreslený pohled na krásu a vlastní tělo, což vede k jejich frustraci, pocitům selhání a následně k poruchám příjmu potravy.

__

__

syndrom doriana graye priznaky projevy symptomy pricina lecba 2 1Syndrom Doriana Graye (anglicky Dorian Gray Syndrome) má velmi mnoho společného s narcistickou poruchou osobnosti. Vyznačuje se přehnaným sebevědomím a přesvědčením o vlastní kráse a s tím spojenými problémy se změnami vzhledu vlivem stárnutí. Syndrom je pojmenovaný podle hlavního hrdiny díla Oscara Wildea Obraz Doriana Graye.

__

__

dyspraxie priznaky projevy symptomy pricina lecbaDyspraxie (anglicky dyspraxia, clumsy child syndrome) je vývojová porucha pohybové koordinace spadající mezi specifické poruchy učení. První projevy se objevují brzy po narození a provázejí jedince po celý život. Můžeme ji rozdělit na motorickou (expresivní), kdy je narušeno provedení pohybu, ideativní (senzorickou) s poruchou zpracování smyslových vjemů a ideomotorickou.

__

__

teofobie strach z bohu a nabozenstvi priznaky projevy symptomy pricina lecbaTeofobie (anglicky theophobia) je chorobný strach z bohů, náboženství, věřících. Patří mezi specifické fobie, které se řadí mezi úzkostné poruchy. Častěji postihuje jedince ze silně věřících rodin, kteří jsou od dětství zastrašováni božím trestem. Nejvýraznějším projevem je vyhýbání se náboženským objektům, textům, symbolům, činnostem a ostatním věřícím.

__

__

postkoitalni deprese dysforie priznaky projevy symptomy pricina lecba 2Postkoitální deprese neboli postkoitální dysforie (anglicky post-coital tristesse, post-coital dysphory, post-sex blues) je smutek, melancholie, či dokonce pláč a úzkost přicházející po sexuálním styku. Může trvat 5 minut až dvě hodiny a postihuje muže i ženy. Jeho příčina není známá, zvažuje se prudký pokles hladiny hormonů (endorfin, oxytocin, …), které jsou ve vysoké míře vyplaveny během orgasmu.

__

__

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny