plavecke ucho zanet zvukovodu otitis externa priznaky projevy symptomy pricina lecbaPlavecké ucho (otitis externa, anglicky swimmer's ear) je infekční zánět zvukovodu vznikající při přemnožení bakterií, méně často virů či plísní, které se sem dostávají například při delším pobytu v bazénu a koupališti. K jeho rozvoji může napomoci poškození zvukovodu například vatovými tyčinkami při čištění ucha, či škrábnutí nehtem nebo cizím předmětem.

__

__

stridor laryngis congenitus priznaky projevy symptomy pricina lecbaStridor laryngis congenitus (anglicky congenital laryngeal stridor) je vrozená vývojová vada hrtanu (larynx) způsobená opožděným vývojem chrupavky epiglottis (hrtanová příklopka). Projevuje se hvízdavým zvukovým fenoménem slyšitelným při nádechu (inspirační stridor), kdy se tato abnormálně měkká struktura hrtanu nasává do jeho nitra a zužuje ho, naopak výdech je klidný.

___

___

rhinosklerom infekcni sklerom priznaky projevy symptomy pricina lecbaRhinosklerom (anglicky rhinoscleroma, Hebra nose) je chronické infekční onemocnění vyvolané bakterií Klebsiella rhinoscleromatis. Jedná se o chronický granulomatózní zánět, podobně jako např. u tuberkulózy nebo syfilis, a dochází zde ke tvorbě tzv. granulomů. V histologickém obraze jsou typické tzv. Mukuliczovy buňky (modifikované histiocyty).

___

___

sialolitiaza kaminek ve slinne zlaze priznaky projevy symptomy pricina lecbaSialolitiáza (anglicky sialolithiasis) je vznik slinných kamenů (konkrementů), které následně ucpávají vývod slinné žlázy a mohou vést k jejímu zánětu, sialoadenitidě. Nejčastěji se tvoří jednostranně v podčelistní (submandibulární) slinné žláze. Jejich velikost je kolem 7 mm, mohou ale dorůstat i několika centimetrů.

___

___

warthinuv tumor papilarni cystadenolymfom priznaky projevy symptomy pricina lecbaWarthinův tumor (papilární cystadenolymfom, anglicky Warthin´s tumor, papillary cystadenoma lymphomatosum) je druhý nejčastější benigní (nezhoubný) nádor slinných žláz postihující především příušní (glandula parotis) a méně často podčelistní (gl. submandibularis) slinné žlázy.

__

__

tonsillolith priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekTonsillolith (anglicky tonsil stone) je měkký, hrudkovitý, kalcifikovaný (zvápenatělý) útvar připomínající kamínek, který se nachází v kryptách mandlí (lat. tonsilla), a to nejčastěji na patrových mandlích (tonsilla palatina). Je tvořen odloučenými buňkami, bakteriemi a hlenem.

___

___

herpangina priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazek fotografie obrazekHerpangína (anglicky herpangina, mouth blisters) je infekční onemocnění způsobené především coxackie viry. Nejčastěji postihuje děti předškolního věku na konci léta a začátkem podzimu. Projevuje se jako drobné červené skvrny (makuly) v hrdle, které se mění v puchýře a vředy a často jim předchází celkové příznaky, jako je zvýšená teplota až horečka, bolest hlavy a malátnost.

__

__

chrapani ronchopatie priznaky projevy symptomy pricina lecbaRonchopatie (chrápání, anglicky rhonchopathy, snoring) je zvukový fenomén vznikající ve spánku vibrací měkkých částí horních cest dýchacích. Řadí se mezi poruchy spánku. Vyskytuje se velmi často, zvláště u mužů a obézních lidí. Většinou se jedná o naprosto neškodný jev, občas ale může být i příznakem vážného stavu, tzv. obstrukčního syndromu spánkové apnoe.

___

___

zavislost na nosnich kapkach priznaky projevy symptomy 2Závislost na nosních kapkách (medikamentózní rýma, sanorinismus, rhinopathia medicamentosa) je onemocnění vyvolané dlouhodobým užíváním nosních kapek obsahujících sympatomimetika (nafazolin, oxymetazolin, xylometazolin), což jsou léky povzbuzující činnost sympatiku (část nervového systému).

___

___

zadni ryma syndrom zadni rymy priznaky projevy symptomy fotografie 2Zadní rýma, syndrom zadní rýmy (anglicky postnasal drip syndrom, PND) je stav způsobený nadměrnou produkcí hlenu nosní sliznicí. Následně dochází k typickým příznakům způsobeným stékajícím sekretem z nosu nebo vedlejších dutin nosních do hypofaryngu. Vyšetřením hrdla lze prokázat drenáž po zadní stěně hltanu, tuhé kousky hlenu v orofaryngeální oblasti sliznice nebo hlenový sekret v orofaryngu.

___

___

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny