tanorexie-zavislost-na-opalovani-solarium-priznaky-projevy-symptomy-5Tanorexie (anglicky anning addiction, tanorexia) je vzácné psychiatrické onemocnění, které je charakterizované tím, že je pacient závislý na opalování nebo na použití solária. Cílem pacienta je dosáhnout tmavší pleti. Subjektivně se tito psychicky nemocní pacienti vnímají jako nepřijatelně bledí.
___
___

Závažné případy tanorexie jsou nebezpečné, protože pacienti se vystavují nadměrnému záření po nepřiměřenou dobu a dochází tedy ke vzniku mnoha negativních účinků způsobených UV zářením, včetně rakoviny kůže. Je samozřejmě jednoduší tanorexii předcházet, než ji léčit. Primární prevence by měla zahrnovat osvětu zaměřenou na malé děti, dospívající, jejich rodiče. Jediná možná léčba je pomocí psychoterapie, kdy je nutné, aby se pacient sám aktivně zapojil do léčebného procesu. Při odvykání je rovněž možné použít alternativní opalovací prostředky, jako jsou například samoopalovací krémy.
tanorexie-zavislost-na-opalovani-solarium-priznaky-projevy-symptomy-7

Jak se projevuje závislot na opakování, tanorexie - příznaky, projevy, symptomy

  • intenzivní úzkost z pocitu nedostatečného opálení
  • postižená osoba je nevyvratitelně, nekriticky a bez náhledu přesvědčena o bledosti své pleti
  • s časem se může onemocnění prohlubovat

Tanorexie, závislost na opalování - fotografie, obrázky

 

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny