vlajici hrudnik priznaky projevy symptomy pricina lecba obrazek fotografieVlající hrudník (nestabilní hrudník, anglicky flail chest) je vážné poranění hrudníku, kdy je několik žeber (alespoň 3) nad sebou zlomeno minimálně na dvou místech. Vzniká tak segment hrudní stěny, který není spojený se zbytkem hrudního koše. Tento stav je následkem tupého poranění hrudníku.

___

___

blast syndrom poraneni tlakovou vlnou exploze priznaky projevy symptomBlast syndrom (anglicky blast injury) je soubor poranění vznikající při vystavení lidského organismu přímému či nepřímému účinku tlakové/rázové vlny, nejčastěji v souvislosti s explozí. Energie rázové vlny se uvolňuje vždy na rozhraní různých prostředí, např. měkká tkáň – vzduch, nebo měkká tkáň – kost.

___

___

syndrom-modre-masky-priznaky-projevy-symptomyPerthésův syndrom (syndrom modré masky, anglicky blue mask syndrome) je stav, který vzniká při silné kompresi hrudníku, která následně způsobí traumatickou asfyxii (dušení způsobené nedostatkem vzduchu). Příčinou je tedy poranění hrudníku, které zapříčiní poruchu oběhu a zástavu dýchání.

___

___

nemoc-z-ozareni-radiacni-syndrom-priznaky-projevy-symptomyNemoc z ozáření (akutní radiační syndrom, otrava radiací, acute radiation syndrome, ARS, radiation poisoning, radiation sickness, radiation toxicity) je pojem používající se pro poškození tkání, které byly vystaveny nadměrnému působení ionizujícího záření. Můžeme takto označit jak akutní, tak i chronické problémy. Nemoc z ozáření je způsobena poškozením buněčného cyklu.
___
___

whiplash-syndrom-krcni-patere-prasknuti-bicem-priznaky-projevy-symptomyTento lékařský termín popisuje poranění páteře v souvislosti s náhlým resp. prudkým pohybem páteře (pohyb se podobá práskání bičem – odtud název). Obyčejně se s ním setkáváme při haváriích motorových vozidel, obvykle pokud je zasaženo zezadu, dále se vyskytuje při bungee jumpingu.
___
___

uraz-zasazeni-poraneni-elektrickym-proudem-priznaky-projevy-symptomyZasažení či poranění elektrickým proudem (anglicky electric shock, injury) spadá do oblasti úrazů. Účinek elektrického proudu na organismus závisí zejména na jeho typu (střídavý nebo stejnosměrný), napětí, trvání průchodu proudu, odporu těla, který vytváří pokožka a na dráze, kterou proud prochází. Při působení elektrického proudu se mohou uplatňovat jeho účinky dráždivé a tepelné, u stejnosměrného proudu také účinky elektrolytické.

___

___

syndrom-zhmozdeni-crush-syndrom-priznaky-projevy-symptomyCrush syndrom (syndrom zhmoždění, anglicky traumatic rhabdomyolysis / Bywaters' syndrome / crush syndrome) je komplex poruch, které vznikají jako následek velkého zhmoždění, nebo dlouhodobého stlačení měkkých tkání. Crush syndrom se často projeví u zavalených horníků, dřevorubců, při dopravních nehodách či zemětřesení. Objevuje se také při mnohočetných zlomeninách.

___

___

syndrom-tlakove-vlny-blast-syndrom-priznaky-projevy-symptomyBlast syndrom (syndrom tlakové vlny, anglicky blast injury) se označuje soubor příznaků, které vznikají při poranění tlakovou vlnou. Tlaková vlna vzniká nejčastěji při explozích, dopravních nehodách, vodních a horských sportech. V důsledku náhlé změny tlaku dochází k poškození uvnitř lidského těla v místech přechodu vzduch/tkáň resp. kapalina/tkáň, tedy nejčastěji dochází k poškození dutin vyplněných vzduchem či tekutinou. Rozsah poranění závisí na intenzitě a době působení tlakové vlny.
__

__

shaken-baby-syndrome-syndrom-treseneho-ditete-priznaky-projevy-symptomySyndrom třeseného dítěte či traumatické zranění dětského mozku (anglicky shaken baby syndrome, SBS) je mechanické poškození způsobené prudkým třesením a cloumáním s kojencem resp. malým dítětem. Tento syndrom i přesto že patří mezi nejhrubší formu násilí páchaného na dětech, zatím není mezi laickou veřejností příliš známý. Každoročně se např. v USA objeví téměř neuvěřitelných 50.000 případů SBS. Průměrný věk takto postižených dětí je šest až osm měsíců.

___

___

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny