prediabetes predcukrovka priznaky projevy symptomy obrazek fotografiePrediabetes (anglicky: prediabetes) je v současnosti považován za samostatnou klinickou jednotku s definovanou diagnostikou, patogenezí a klinickým obrazem. Význam spočívá hlavně v potenciálním riziku dalšího rozvoje diabetické poruchy, ale i v jeho rizikovém kardiovaskulárním a onkologickém potenciálu. V minulosti byl pro všechny poruchy metabolismu cukrů, které nesplňovaly kritéria diabetu, používán termín latentní diabetes.

__

__

gestacni-diabetes-tehotenska-cukrovka-priznaky-projevy-symptomyTěhotenská cukrovka (neboli gestační diabetes mellitus, zkratka GDM) je metabolické onemocnění vznikající (jak napovídá název) v těhotenství a po šestinedělí mizí. U rizikové skupiny žen se provádí mezi 24. a 28. orální glukózový toleranční test (oGTT – vypití 250 ml sladké vody a měření glykémie před, po 60. a 120. minutách od vypití).

___

___

hyperglykemie-vysoky-cukr-v-krvi-priznaky-projevy-symptomyHyperglykemie (někdy psáno hyperglykémie) je definováno jako zvýšení krevního cukru nad normu. Za normoglykémii u zdravých osob na lačno je považováno rozmezí 3,5-5,5 mmol/l. U diabetiků se za optimální hladinu glykémie (ke které směřuje terapeutická intervence) nalačno považuje rozmezí 4-6 mmol/l, rozmezí 6-7 mmol/l je hodnoceno jako uspokojivé a nad 7 mmol/l je neuspokojivá hladina glykémie.

___
___

nizky-cukr-hypoglykemie-priznaky-projevy-symptomyHypoglykemie (někdy psáno jako hypoglykémie) je definována jako patologický pokles krevního cukru glukózy pod 3,3 mmol/l doprovázený klinickými projevy, jež jsou způsobeny vylučováním antiregulačních hormonů a dalšími biochemickými procesy. Řadí se mezi akutní komplikace cukrovky (diabetu) a jedná se o častou komplikaci léčby diabetu inzulinem. Normální hladina glukózy v krvi je 3,5 - 5,5 mmol/l. Vyšší hodnoty (nad 5,5 mmol/l) označujeme jako hyperglykémie.
___
___

cukrovka-2.-typu-diabetes-mellitus-ii.-typu-priznaky-projevy-symptomy.jpgNejčastější druh cukrovky. U tohoto typu diabetu dochází k nerovnováze mezi sekrecí (vylučováním) a využitím inzulínu v organismu. To znamená, že slinivka produkuje dostatečné množství inzulínu, ale organismus jej nedokáže využít, protože je na něj vytvořena rezistence (odolnost). Rezistence vzniká následkem vnitřních faktorů (dědičnost, vysoký krevní tlak) a vnějších faktorů (nezdravý způsob stravování, nedostatek pohybu, obezita). Vzniká pozvolně u starších lidí, a proto se na něj přijde většinou až při vzniku komplikací.
___
___

cukrovka-1.-typu-diabetes-mellitus-i.-typu-priznaky-projevy-symptomy.jpgTento typ diabetu patří mezi tzv. autoimunitní onemocnění, kdy vlastní organismus vytváří protilátky proti beta-buňkám slinivky břišní a tím dochází k jejich destrukci (zničení). Při tomto stavu vzniká absolutní nedostatek inzulínu, který je velmi důležitý pro vstup glukózy (krevního cukru) do buněk. Často vzniká náhle a nejčastěji se objevuje u dětí a v období puberty.

___
___

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny