Zánět pochvy kolpitida vaginitida obrázek fotografie příčina léčba diagnostika rizikové faktoryKolpitida (anglicky colpitis, vaginosis) je zánětlivé onemocnění pochvy. Původcem mohou být kvasinky (mykotická kolpitida), bakterie a paraziti (Trichomonas vaginalis). Zánět vzniká na podkladě změny vnitřního prostředí pochvy, po úrazu, z cizích těles v pochvě, přestupem z jiného orgánu postiženého zánětem, nebo jako sexuálně přenosná nákaza.

zanet svaloviny delohy myometritida myometritis priznaky projevy symptomyNa základě umístění zánětu v děloze a hloubky zánětu můžeme onemocnění rozdělit na tři klinické jednotky. Je to zánět děložního hrdla (cervicitis), zánět sliznice těla dělohy (endometritis) a zánět svaloviny těla dělohy (myometritis). Zánět se nejčastěji šíří vzestupně z pochvy (ascendentní cesta) nebo sestupně (descendentní cesta) při jiném zánětu v oblasti pánve např. při zánětu červovitého přívěšku tlustého střeva (apendicitida).

___

___

zanet delozniho hrdla cervicitis priznaky projevy symptomyNa základě umístění zánětu v děloze a hloubky zánětu můžeme onemocnění rozdělit na tři klinické jednotky. Je to zánět děložního hrdla (cervicitis), zánět sliznice těla dělohy (endometritis) a zánět svaloviny těla dělohy (myometritis). Zánět se nejčastěji šíří vzestupně z pochvy (ascendentní cesta) nebo sestupně (descendentní cesta) při jiném zánětu v oblasti pánve např. při zánětu červovitého přívěšku tlustého střeva (apendicitida).

___

___

zanet delozni sliznice endometritida endometritis priznaky projevy symptomyNa základě umístění zánětu v děloze a hloubky zánětu můžeme onemocnění rozdělit na tři klinické jednotky. Je to zánět děložního hrdla (cervicitis), zánět sliznice těla dělohy (endometritis) a zánět svaloviny těla dělohy (myometritis). Zánět se nejčastěji šíří vzestupně z pochvy (ascendentní cesta) nebo sestupně (descendentní cesta) při jiném zánětu v oblasti pánve např. při zánětu červovitého přívěšku tlustého střeva (apendicitida).

___

___

perimetritida parametritida zanet obalu a zavesu delohy priznaky projevy symptomyPerimetritida, parametritida (zánět obalu a závěsu dělohy): perimetritida (perimetritis) je zánět perimetria, tedy zevní vrstvy děložního těla, kterou tvoří pobřišnice, což je lesklá, tenká, průsvitná blána vystýlající dutinu břišní a pánevní. Parametritida (parametritis) je analogicky zánět parametria tzn. závěsného aparátu dělohy, který je tvořený vazy.

___

___

uskrinuti vajecniku torze vajecniku priznaky projevy symptomyUskřinutí vaječníku, torze adnex (anglicky adnexal / ovarian torsion) je jedním z akutních stavů v gynekologii. Je druhou nejčastější gynekologickou náhlou příhodou břišní po mimoděložním těhotenství. Příčinou tohoto stavu je otočení vaječníku kolem své osy tak, že dojde k zaškrcení přívodného tepenného zásobení. Vyšší riziko vzniku uskřinutí má vaječník patologicky změněný.

___

___

ashermanuv syndrom delozni synechie priznaky projevy symptomyAshermanův syndrom, děložní synechie, amenorrhoea traumatica, amenorrhoea atretica (anglicky Asherman´s syndrome) je syndrom děložních synechií, tzn. přítomnost srůstů v děloze. Může ohrozit ženy všech ras a věkových kategorií.

__

__

hluboky panevni zanet panevni zanetliva nemoc pid priznaky projevy symptomyHluboký pánevní zánět, pánevní zánětlivá nemoc (anglicky: pelvic inflammatory disease, odtud zkratka PID) je obecný pojem pro zánět ženské dělohy, vejcovodů a/nebo vaječníků, zjednodušeně pro zánět ženských pohlavních orgánů nad úrovní děložního hrdla.

__

__

synechie vulvy srust malych stydkych pysku u devcatek priznaky projevy symptomy pricinaSynechie vulvy, srůst malých stydkých pysků u děvčátek (latinsky synechia vulvae infantum, anglicky labial adhesions infant) - synechií vulvy označujeme sekundárně vzniklé slepení protilehlých okrajů sliznice poševního vchodu či malých stydkých pysků. Vyskytuje se v obdobích, kdy nejsou zevní rodidla pod vlivem pohlavních hormonů – estrogenů.

___

___

sestup pokles prolaps delohy descensus uteri priznaky projevy symptomy obrazek fotografieSestup dělohy (pokles dělohy, latinsky descensus uteri, anglicky uterine prolapse, falling of the womb, displacement of the uterus) je termín označující posunutí dělohy směrem k poševnímu vchodu. Větší pokles se označuje jako prolaps (výhřez) dělohy. Příčinou je vrozená či získaná ochablost pojivových tkání, nedostatečnost závěsného aparátu dělohy a svalů pánevního dna.

___

___

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny