genitalni-HPV-infekce-u-zen-priznaky-projevy-symptomy-11Genitální HPV infekce (human papillomavirus infection) je způsobena genitálním lidským papilomavirem (= HPV). Jde o nejčastější infekční sexuálně přenosné onemocnění. Existuje více než 40 typů HPV, které mohou infikovat genitální oblasti mužů a žen, stejně tak tyto typy HPV mohou infikovat ústa a hrdlo.
___
___

inguinalni-granulom-granuloma-inguinale-venereum-priznaky-projevy-symptomyInguinální granulom je vzácná chronická mírně nakažlivá sexuálně přenosná pohlavní choroba, jejímž původcem je bakterie Calymmatobacterium granulomatis, která následně parazituje uvnitř lidské hostitelské buňky. Tato nemoc, která byla poprvé popsána v roce 1882, postihuje kůži a podkoží genitálií a přilehlých oblastí. 

___

___

trichomoniaza-bicenka-posevni-priznaky-projevy-symptomyTrichomoniáza (latinsky trichomoniasis, anglicky trichomoniasis, často zkráceno jako trich infection) je velice nepříjemné sexuálně přenosné onemocnění (STD) postihující zejména ženy. Je to další z řad tzv. nemocí z lásky. Není to onemocnění bakteriální, jeho původcem je prvok zvaný bičenka poševní (latinsky trichomonas vaginalis), který žije v pochvě a močové trubici. Tento prvok se přenáší výhradně pohlavním stykem. Neléčená nemoc se dostává do chronického stadia, kdy už její příznaky nejsou patrné, ale nakažený jedinec ji může šířit dále.

___

___

chlamydie-chlamydiove-infekce-priznaky-projevy-symptomyInfekce, kterou vyvolávají chlamydie, se stala v posledních dvaceti letech nejrozšířenější sexuální přenosnou chorobou osob ve věku od dvaceti do čtyřiceti let. Její zákeřnost spočívá především v tom, že nemá výrazné příznaky. Asi 50% žen a 80% mužů nepozoruje vůbec žádné příznaky. U žen se může vyskytnout bolest v podbřišku, bolest při pohlavním styku a při močení. Jiné příznaky má pak chlamydia pneumoniae, o které pojednává také tato stránka. 

___
___

syfilis-lues-prijice-priznaky-projevy-symptomy.jpgJedná se o infekční, sexuálně přenosnou chorobu, způsobenou bakterií Treponema pallidum. Tato nemoc podléhá povinnému hlášení. K přenosu dochází při pohlavním styku nebo infekcí plodu během těhotenství či kojení. Mezi rizikové faktory patří hlavně nechráněný pohlavní styk, časté střídání sexuálních partnerů, prostituce či drogová závislost. Syfilis se projevuje velice pomalu a v několika stádiích.
___
___

kapavka-gonorea-gonorrhea-gonorrhoea-priznaky-projevy-symptomy.jpgPatří mezi nejrozšířenější sexuálně přenosné choroby. Způsobuje ji baktérie Neisseria gonorhoeae, která obvykle vyvolává hnisavé záněty sliznice především močového ústrojí, dutiny ústní, pohlavního ústrojí, konečníku a spojivek. Nejčastější cestou přenosu je pohlavní styk nebo přenos infekce z matky na plod, projevující se zánětem spojivek. Stejně jako syfilis podléhá povinnému hlášení chorob. Uvádí se, že až polovina nakažených tímto onemocněním bývá bez jakýchkoliv příznaků.
___
___

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny