nedostatek-kremiku-priznaky-projevy-symptomy-potraviny-bohate-na-kremikNedostatek křemíku - křemík se řadí mezi tzv. stopové prvky. Abychom mohli označit jistý prvek za stopový, musí se v organismu vyskytovat v množství menším než 50 ppm (< 50 × 10−6 g/g). Stopové prvky řadíme mezi tzv. esenciální prvky. To jsou takové, které si tělo samo nedokáže vytvořit a musí je přijímat v potravě, přičemž potřebný příjem v potravě je nižší než 50 mg/den.
___
___

ucinky-zinku-nedostatek-zinku-v-organismu-priznaky-projevy-symptomyNedostatek zinku (anglicky zinc deficiency) - zinek se řadí mezi tzv. stopové prvky. Abychom mohli označit jistý prvek za stopový, musí se v organismu vyskytovat v množství menším než 50 ppm (< 50 × 10−6 g/g). Stopové prvky řadíme mezi tzv. esenciální prvky. To jsou takové, které si tělo samo nedokáže vytvořit a musí je přijímat v potravě, přičemž potřebný příjem v potravě je nižší než 50 mg/den.
___
___

ucinky-selenu-nedostatek-selenu-priznaky-projevy-symptomySelen (Selenium deficiency). Selen se řadí mezi tzv. stopové prvky. Abychom mohli označit jistý prvek za stopový, musí se v organismu vyskytovat v množství menším než 50 ppm (< 50 × 10−6 g/g). Stopové prvky řadíme mezi tzv. esenciální prvky. To jsou takové, které si tělo samo nedokáže vytvořit a musí je přijímat v potravě, přičemž potřebný příjem v potravě je nižší než 50 mg/den.
___
___

ucinky-medi-nedostatek-medi-v-tele-priznaky-projevy-symptomyNedostatek mědi (anglicky copper deficiency). Měď se řadí mezi tzv. stopové prvky. Abychom mohli označit jistý prvek za stopový, musí se v organismu vyskytovat v množství menším než 50 ppm (< 50 × 10−6 g/g). Stopové prvky řadíme mezi tzv. esenciální prvky. To jsou takové, které si tělo samo nedokáže vytvořit a musí je přijímat v potravě, přičemž potřebný příjem v potravě je nižší než 50 mg/den.
___
___

ucinky-jodu-nedostatek-jodu-priznaky-projevy-symptomyNedostatek jodu (anglicky iodine deficiency). Jód se řadí mezi tzv. stopové prvky. Abychom mohli označit jistý prvek za stopový, musí se v organismu vyskytovat v množství menším než 50 ppm (< 50 × 10−6 g/g). Stopové prvky řadíme mezi tzv. esenciální prvky. To jsou takové, které si tělo samo nedokáže vytvořit a musí je přijímat v potravě, přičemž potřebný příjem v potravě je nižší než 50 mg/den.
___
___

ucinky-chromu-nedostatek-chromu-priznaky-projevy-symptomyChrom – projevy nedostatku (chromium deficiency). Chrom se řadí mezi tzv. stopové prvky. Abychom mohli označit jistý prvek za stopový, musí se v organismu vyskytovat v množství menším než 50 ppm (< 50 × 10−6 g/g). Stopové prvky řadíme mezi tzv. esenciální prvky.
___
___

jak-se-projevuje-hyperkalemie-zvysena-hladina-drasliku-v-krvi-priznaky-projevy-symptomyO hyperkalémii, tedy zvýšeném draslíku v krvi (anglicky hyperpotassemia) hovoříme pokud je jeho hladina v séru vyšší než 5,4 mmol/l , závažná hyperkalémie (se symptomatikou) je nad 6,5 mmol/l. Nejčastější příčinou je špatná funkce ledvin – jak akutní selhání tak i chronické selhávání ledvin. Může být způsobena zvýšeným exogenní (zevním) příjmem – např. transfúze ("kapačka"), i endogenním (vnitřním) příjmem – např. při krvácení do zažívacího traktu. 

___

___

jak-se-projevuje-latentni-tetanie-priznaky-projevy-symptomy-obrazekLatentní tetanie či tetanický záchvat je komplex změn v organismu, především pak v oblasti acidobazické rovnováhy (kyselo vs. zásadito) a iontové dysbalance (především se týká hořčíku, vápníku a draslíku), které vedou ke zvýšené nervosvalové dráždivosti a s tím spjatou symptomatologii. Vliv má i rychlé dýchání, těhotenství, kojení, infekce, nadměrné zvracení a průjmy, otrava oxidem uhelnatým ad..

___

___

nedostatek-zeleza-priznaky-projevy-symptomy-chudokrevnost-anemieÚnava, vypadávání vlasů, poruchy soustředění, bledost kůže, omdlévání, motání se a nezdravé nehty... Pozorujete na sobě tyto zdravotní potíže? Možná vám chybí železo, jeden z velmi důležitých prvků. Kdy a proč je jeho nedostatek rizikový? A jak se projevuje nedostatek železa? Čtěte dále.
___
___

hyperkalcemie-zysena-hladina-vapniku-priznaky-projevy-symptomy.jpgNejčastější příčinou zvýšené hladiny vápníku v krvi (séru) je zvýšená funkce příštítných tělísek, některá nádorová onemocnění (nádor ledviny, mnohočetný myelom ), předávkování vitaminem D, dál je hladina zvýšená při znehybnění, rovněž při Pagetově chorobě, sarkoidóze, otravou hliníkem či při užívání lithia jako léku. Léčba se odvíjí od základní příčiny.

___

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny