astma_astmaticky_zachvat_priznaky_projevy_symptomy.jpgAstma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, charakterizované přechodnou bronchiální obstrukcí (neprůchodností průdušek), hypersekrecí (zvýšeným vylučováním) hlenu a edémem (otokem) sliznice průdušek. Astma je poměrně běžná choroba dětského nebo dospělého věku, bez rozdílu pohlaví. Na vzniku astmatu se podílí rodinný výskyt, alergeny, psychické vlivy, tělesná námaha, chronické dráždění dýchacích cest, infekce.
___
___


alergie-na-nikl-obrazek-fotografie-13Alergie na nikl (anglicky allergy to nickel) je jedna z nejčastějších kožních kontaktních alergií, což je dáno především tím, že nikl je používán prakticky všude, od šperků, mincí, zipů a rámů brýlí, apod. Diagnostika alergie je poměrně jednoduchá. Zkušenému lékaři většinou stačí pouhý pohled na postiženou pokožku a pacientovo potvrzení, že měl na sobě něco kovového, popř. se něčeho kovového dotýkal.

___
___

nesnasenlivost_mleka_kravskeho_mleka_laktozova_intolerance_.jpgLaktózová intolerance je nemoc projevující se nesnášenlivostí mléka, přesněji je to nesnášenlivost mléčného cukru, laktózy. V naší populaci se vyskytuje přibližně u každého desátého člověka. U černochů a asiatů se ovšem tato porucha vyskytuje u více než poloviny populace.

___

anafylaxe-anafylakticky-sok-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieAnafylaktický šok je velice vážný stav, který ohrožuje život. Vzniká v důsledku vniku alergenu do těla a tím k rozvoji šoku celého organismu. Nejčastěji k němu dochází při bodnutí hmyzem nebo při podání alergenu injekčně. Pokud se anafylaktický šok co nejdříve neléčí, může dojít až ke smrti.
___
___

oralni-alergicky-syndrom-priznaky-projevy-symptomy-2Orální alergický syndrom (zkratkou OAS, anglicky oral allergic syndrome, oral itching) patří mezi nejčastější projevy potravinové alergie. Tento syndrom je pokládán za druh kontaktní urtikárie, která postihuje sliznici úst. OAS je vyvolán expozicí sliznice úst a hltanu proteinům z rostlinných zdrojů. Pacienti bývají obvykle přecitlivělí k pylovým alergenům a protilátky proti jejich tzv. "epitopům" reagují zkříženě s "epitopy" sdílenými současně některými potravinami rostlinného původu (ovoce, zelenina, ořechy). Příčinné alergeny jsou často termolabilní a teplem své alergenní vlastnosti ztrácí.
___
___

alergicka-rinitida-senna-ryma-priznaky-projevy-symptomySenná rýma (anglicky hay rhinitis) neboli alergická rinitida je patologická imunitní reakce organismu proti určitým pylům, které se do těla dostanou dýcháním, je postiženo asi 15 % obyvatel. Při nedostatečné léčbě hrozí riziko vzniku asthrna bronchiale. Příčinou je vrozená predispozice v kombinaci s vnějšími faktory.

___

___

multiproteinova-alergie-intolerance-priznaky-projevy-symptomy-2Multiproteinová alergie (multiproteinová intolerance, Multiple Food Protein Intolerance) je alergologické onemocnění, které ředíme mezi tzv. potravinové alergie. V tomto případě se jedná o alergii na více bílkovin najednou. Většinou se projevují v době, kdy dítě začíná přecházet na příkrmy (nejčastěji, je li mu podáno kravské mléko).
___
___

fotoalergicka-reakce-priznaky-projevy-symptomyPřičinou fotoalergické dermatitidy (anglicky photoallergic dermatitis) je aplikace fotogenní látky tzv. fotoalergenu a ozáření kůže UV zářením, kdy se uplatňuje především UVA záření. Jde vlastně o opožděnou imunologickou reakci IV. typu. Proto může postihnout jen některé jedince a její závažnost není dána množství UV záření. Jako fotoalergeny označujeme některé protibakteriálně působící látky v šamponech, mýdlech, deodorantech, apod., dále lokálně podávané léky typu ketoprofenu (Fastumgel, Ketonal), některé celkově působící léky – antibiotikum chlorpromazin apod..

___

___

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny