jak-se-projevuje-madonin-komplex-priznaky-projevy-symptomyStavu, kdy se muž se svou partnerkou po porodu nedokáže milovat, se říká Madonin komplex. Jde o to, že muž po porodu ve své ženě vidí především matku a nedokáže ji už znovu vnímat jako milenku. Někteří odborníci se domnívají, že tuto poruchu provokuje především přítomnost muže u porodu, ale tato souvislost nikdy nebyla přesvědčivě dokázána.
___

___

Tento termín zavedli do psychologie psychoanalytici, kteří také tvrdili, že jde o následek mužova špatného vztahu s matkou. Pokud měl muž údajně chladnou a odtažitou matku, která mu dostatečně neprojevovala city, podvědomě si v dospělosti hledá ženy, které se jeho matce podobají a doufá, že u nich nalezne to, co mu matka odpírala.

Jenže problém nastává ve chvíli, kdy porodíte dítě a podoba mezi jeho matkou a vámi se tak zintenzivní. Váš partner už na vás od tohoto okamžiku pohlíží pouze jako ztělesnění své matky a s tou samozřejmě spát nemůže, protože by to byl incest. "Muži s madoniným komplexem typicky o svou partnerku pečují, hýčkají ji a zbožňují, ale sex a tělesnou lásku vůbec buď vůbec nepotřebují, nebo je hledají u jiných žen. S těmi potom provozují sex pouze na tělesné bázi bez lásky, kterou celou věnují jen své partnerce.

Jak se projevuje Madonin komplex - příznaky, projevy, symptomy

  • muž přestane vnímat svou partnerku jako sexuální objekt
  • není s ní schopný vést sexuální život
  • změna vnímání partnerky - rodička, matka (ne jako milenka)
  • symptomy se mohou projevovat různě dlouhou dobu - nejč. kolem 6 měsíců
  • příznaky většinou pak spontánně odezní

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny