V současném scénáři není technologie jen pracovním nástrojem nebo prostředkem komunikace; stalo se také nezbytnou součástí našeho volného času a zábavy. Od videoher po streamovací aplikace hraje technologie zásadní roli při obohacování našich zážitků ve volném čase. V tomto článku prozkoumáme, jak technologie utvářejí a zlepšují způsob trávení volného času.

jak chytre investovat penize a pomoci svemu zdraviInvestování se dnes těší opravdu velké popularitě. Pokud však mluvíme o investování, samozřejmě nemusíme myslet pouze to, co ihned napadne asi každému, a to investice na finančních trzích. Investování je skutečně velmi široký pojem, který může zahrnovat opravdu různé věci. Můžete investovat do nemovitostí, do uměleckých děl a mnoha, mnoha dalších věcí. V rámci tohoto článku si řekneme více o tom, jak investovat, aby to mělo pozitivní vliv i na vaše zdraví. Investování do zdraví je určitě jednou z nejlepších investicí, která se vám jistotne vrátí. Jak tedy investovat tak, abyste tím pomohli i svému zdraví?

Na stadionech a sportovních arénách po celém světě se na tribunách odehrává tichá revoluce, a to díky vzestupu virtuálních asistentů poháněných umělou inteligencí (AI). Tito asistenti mění způsob, jakým diváci interagují se sportovními událostmi, a poskytují bohatší, pohlcující a personalizovaný zážitek. V tomto článku prozkoumáme, jak umělá inteligence nově definuje zážitek fanoušků a přináší nové dimenze herního vzrušení.

Syndrom cyklického zvracení acetonemické zvracení příznaky projevy symptomy příčina léčba fázeSyndrom cyklického zvracení, acetonemické zvracení (anglicky Cyclic vomiting syndrome, CVS) je funkční porucha trávicího traktu charakterizovaná opakujícími se záchvaty nevolnosti a zvracení trvajícími hodiny až dny, které vedou k rychlé dehydrataci a metabolickému rozvratu. Intervaly mezi jednotlivými atakami se liší, stejně jako tíže stavu. Vyvolávajícím faktorem bývá často infekce, stres, silné emoce, fyzická aktivita, vyčerpání, nedostatek spánku, menstruace atd. Postihuje především děti ve věku 2-7 let, ale i dospělé. Příčina zatím není zcela objasněna, zvažuje se souvislost s migrénou a dysfunkcí autonomního nervového systému.

S péčí o citlivou kůži pomůže správná strava i vhodné oblékáníLidé trpící problémy způsobenými nedostatečným ochranným filmem na pokožce nebo nedostatky v metabolismu, jež se projevují i na kůži, pochopitelně musejí mnohem více dbát na správnou stravu, oblékání i osobní hygienu. Dobrou zprávou však je, že když si zvyknou na režim, který bude jejich kůži vyhovovat, problémy se mohou radikálně zmenšit. A to přece za trochu námahy a přemýšlení stojí!

Syndrom vousaté diabetičky Achard-Thiers syndrom příznaky projevy symptomy příčina léčbaAchardův-Thiersův syndrom, syndrom vousaté diabetičky (anglicky Achard-Thiers syndrome) je vzácné onemocnění charakterizované diabetem mellitem 2. typu (cukrovkou 2. typu) a znaky nadprodukce mužských pohlavních hormonů (androgenů), tedy zejména výrazným ochlupením (hirsutismus), zhruběním hlasu a obezitou. Postihuje starší postmenopauzální ženy. Příčina není známá, ale zřejmě zde hraje svou roli genetika.

aerotoxicky syndrom priznaky projevy symptomy pricina lecbaAerotoxický syndrom (anglicky aerotoxic syndrome) byl popsán roku 1999 jako onemocnění postihující zejména piloty letadel a palubní personál, jehož příčinou je dlouhodobé vdechování vzduchu s malou příměsí toxických látek ze spalovaných leteckých olejů a hydraulických kapalin. Za normálních okolností se tyto zplodiny na palubu nedostávají, problém však nastává při poruše. Je to velmi málo známý a kontroverzní syndrom, stále se vedou spory, zda vůbec existuje.

Sarkopenie příznaky projevy symptomy příčina léčba obrázek fotografieSarkopenie (anglicky sarcopenia) je ztráta svalové hmoty, síly a funkce svalů u lidí staršího věku. Postihuje více než 10 % lidí ve věku nad 65 let a až 50 % lidí nad 85 let. Za jejím vznikem stojí kombinace mnoha příčin, zejména nedostatečný příjem bílkovin a snížená fyzická aktivita, dále chronická onemocnění, genetické faktory, hormonální vlivy a další. Podobným stavem je tzv. kachexie, kdy ale ke svalovému úbytku dochází na základě jiné závažné nemoci (např. zhoubný nádor, AIDS).

Kachexie příznaky projevy příčina léčba symptomy obrázek fotografieKachexie (anglicky cachexia) je ztráta svalové a tukové hmoty, výrazný úbytek váhy, podvýživa, celkové chátrání a slabost u pacientů se závažným onemocněním, například při maligních (zhoubných) nádorech, CHOPN (chronické obstrukční plicní nemoci), srdečním selhání, selhání ledvin atd . Rozbíhá se většinou již od začátku těchto onemocnění, ale odhalena bývá až v pokročilém stavu, proto je důležité na ni myslet a začít včas s terapií. Jedná se o jeden z faktorů, který významně ovlivňuje morbiditu (nemocnost) a mortalitu (úmrtnost) těchto pacientů.

Samterova triáda příznaky projevy příčina léčbaSamterova triáda (anglicky Samter´s triad, aspirin-exacerbated respiratory disease, AERD, ASA triad) zahrnuje astma bronchiale, nosní polypy (výrůstky na nosní sliznici) a přecitlivělost na kyselinu acetylsalicylovou (aspirin). Po požití aspirinu se dostavuje kašel, otok nosní sliznice, sekrece z nosu, bolesti břicha, vyrážka a další. Tyto osoby také trápí opakované záněty vedlejších nosních dutin (sinusitidy).

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny