Samterova triáda příznaky projevy příčina léčbaSamterova triáda (anglicky Samter´s triad, aspirin-exacerbated respiratory disease, AERD, ASA triad) zahrnuje astma bronchiale, nosní polypy (výrůstky na nosní sliznici) a přecitlivělost na kyselinu acetylsalicylovou (aspirin). Po požití aspirinu se dostavuje kašel, otok nosní sliznice, sekrece z nosu, bolesti břicha, vyrážka a další. Tyto osoby také trápí opakované záněty vedlejších nosních dutin (sinusitidy).

postorgasmicky syndrom priznaky projevy symptomy pricina lecba 2Postorgasmický syndrom (anglicky postorgasmic illness syndrome, POIS) je vzácný stav postihující muže okamžitě po ejakulaci. Je charakterizován jako soubor příznaků („POIS attack“), kam patří například svalová bolest, únava, slabost, podrážděnost, úzkost, poruchy řeči, soustředění, paměti, depresivní nálada, kýchání, pálení očí apod., lokální postižení genitálu není přítomno.

__

__

cutis verticis gyrata priznaky projevy lecba fotografie obrazekCutis verticis gyrata (anglicky cutis verticis gyrata, "bulldog" scalp syndrome) je vzácný stav, kdy se na pokožce hlavy, zejména v její střední a zadní části, vytvářejí záhyby a hluboké vrásky napodobující povrch mozku. Častěji se vyskytuje u mužů a začíná se projevovat od puberty do 30. roku věku.

___

___

bloudiva slezina priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekBloudivá slezina (migrující slezina, ektopická slezina, anglicky wandering spleen, displaced spleen) je termín označující stav, kdy se slezina nachází v odlišné lokalizaci, než je ta fyziologická – tedy v levé horní části břišní dutiny. Jedná se buď o vzácnou vrozenou vadu charakterizovanou chyběním jednoho či více ligament (vazy), která udržují slezinu na svém místě.

___

___

kwashiorkor priznaky projevy symptomy pricina lecba 1Kwashiorkor (anglicky kwashiorkor, edematous malnutrition) je těžká, život ohrožující podvýživa (malnutrice) způsobená nedostatkem proteinů v potravě. Snížením onkotického tlaku dochází k retenci tekutin v těle, které se potom projevuje typickým zvětšením břicha. Ve vyspělých státech se toto onemocnění nevyskytuje.

___

___

terminalni hrabani priznaky projevy symptomy pricina lecba 1Terminální hrabání (anglicky terminal burrowing) je zvláštní fenomén objevující se u obětí zemřelých na extrémní hypotermii (podchlazení). Tělesná teplota zde klesá i pod 35 stupňů Celsia. Jedinci v tomto stavu se snaží vyhrabat si úkryt, kam by se mohli schovat a snížit tak rychlost ztráty tělesného tepla.

___

___

paradoxni svlekani priznaky projevy symptomy pricina lecba 2Paradoxní svlékání (anglicky paradoxical undressing) je zvláštní chování při vystavení extrémní hypotermii (podchlazení), kdy se jedinec zbavuje většiny nebo dokonce všeho svého oblečení. Tělesná teplota při tomto stavu klesá i pod 35 stupňů Celsia. Jev je často popisován u obětí zemřelých právě z důvodu hypotermie a může být mylně přisuzován sexuálnímu napadení.

___

___

hansova sch llerova christianova choroba priznaky projevy symptomy pricina lecba diagnostika 1Handova-Schüllerova-Christianova choroba (chronická disseminovaná histiocytóza X, multifokální eozinofilní granulom, angl. Hans-Schüller-Christian disease) je chronická forma histiocytózy X, u které dochází k proliferaci (množení) vyzrálých histiocytů v kostech, lebce, vnitřních orgánech a kůži.

___

___

abtova lettererova siweho choroba priznaky projevy symptomyAbtova-Lettererova-Siweho choroba (akutní diseminovaná histiocytóza X, angl. Abt-Letterer-Siwe disease) je akutní forma histiocytózy X, kdy dochází ke generalizované proliferaci (množení) vyzrálých histiocytů v játrech, slezině, ledvinách, kostech a v kůži. Histiocyt je druh buněk vyskytující se v pojivové tkáni.

___

___

nocni des pavor nocturnus priznaky projevy symptomyNoční děs, pavor nocturnus (anglicky: pavor nocturnus) je krátký, ale velmi nepříjemný stav, který se řadí mezi poruchy spánku. Typické je pro něj náhlé probuzení s křikem, pocitem děsu, panikou a doprovodnými vegetativními příznaky (pocení, bušení srdce, zrychlené dýchání aj.) Dotyčný se často posadí nebo vstane, nelze jej probudit a snahy o probuzení panickou reakci ještě zhorší. Zpravidla se objevuje v první třetině noci a trvá 1-10 min.

___

___

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny