Poruchy čelního laloku (poruchy frontálního laloku, frontal lobe disorder) - k poruchám čelního laloku dochází nejčastěji v důsledku onemocnění (nádory, degenerativní onemocnění,…) či poranění hlavy. Čelní lalok mozku hraje klíčovou roli při vykonávání tzv. vyšších funkcí, jako je motivace, plánování, sociální chování a tvorba řeči.
___
___
Čelní lalok má tři hlavní oblasti, známé jako precentralní oblast, prefrontální oblast a orbitofrontalní oblast. Tyto tři oblasti jsou zastoupeny jak v levé a ta v pravé mozkové hemisféře. Poprvé byly příznaky související s poškozením čelního laloku popsány v roce 1848 u pacienta Phinease Gage, který utrpěl vážné zranění frontálního laloku.
Diagnostika: při stanovení diagnózy sledujeme níže uvedené příznaky. Dále neurologické vyšetření nám může ukázat výskyt primitivních reflexů, které nám ukazují na postižení mozku. Tyto reflexy se vyskytují po narození a během vývoje mizí. Pokud se objeví v dospělosti, jsou známkou patologie. Rovněž využíváme zobrazovací metody, jako je CT či MR. Další možnou vyšetřovací metodou je psychoterapie.
Léčba: v léčbě je důležité odstranění příčiny, resp. léčba základního onemocnění, které poškození čelního laloku způsobuje.
Jak se projevují poruchy čelního laloku - příznaky, projevy, symptomy
- dělí se do tří hlavních kategorií: kognitivní (poznávací), emocionální a behaviorální
-
kognitivní
- porucha udržení pozornosti
- špatná krátkodobá paměť
- potíže s plánováním
-
emocionální
- obtíže udržet emoce „na uzdě“
- výbušnost
- deprese
- hněv
- frustrace
-
behaviorální
- perseverace myšlení: člověk opakuje stejné slovo nebo skupinu slov
- agrese
- nevhodné sexuální chování
- někdy inkontinence