epilepsie-se-zachvaty-pri-probuzeni-gma-priznaky-projevy-symptomyEpilepsie se záchvaty při probuzení (GMA, generalized-tonic-clonic seizures on awakening) je syndrom, který je podmíněn věkem. Je charakteristický především generalizovanými (postihující celé tělo) záchvaty tonicko–klonických křečí (náhlá porucha vědomí s pádem a tonickou kontrakcí svalstva – zvýšené svalové napětí).
___
___

Vyskytují se převážně v souvislosti s probuzením, tedy ráno, či po odpoledním odpočinku. GMA se řadí mezi tzv. juvenilní myoklonické epilepsie. GMA postihuje především mladší děti a adolescenty. Jelikož je GMA vázána na spánek, trpí jí hlavně tzv. sovy, u kterých poté pozorujeme chronický nedostatek spánku. Spánek je u těchcto osob velmi nestabilní a snadno podléhají vnějším vlivům.

Diagnostika GMA se provádí na základě podrobné anamnézy a EEG vyšetření (metoda snímající elektrickou aktivitu mozku).

Léčba je možná farmakologicky, kdy pacientovi podáváme tzv. epileptika. Rovněž bychom měli provést preventivní opatření, která spočívají v odstranění všech předmětů z okolí pacienta, o které by se mohl zranit.Jak se projevuje epilepsie se záchvaty při probuzení, GMA - příznaky, projevy, symptomy 

  • celotělové tonicko – klonické křeče: náhlá porucha vědomí s pádem a tonickou kontrakcí svalstva (zvýšené svalové napětí)

  • křeče vázané na probuzení

  • výskyt převážně v dětství a adolescenci

  • citlivost na světlo (fotosensitivita)

  • nestabilní spánek

  • únava

  • citlivost na změny zevního prostředí


 

Epilepsie se záchvaty při probuzení, GMA - obrázek, fotografie

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny