Shorterova neuropatie (anglicky shorter neuropathy) se řadí mezi tzv. periferní neuropatie, což znamená, že postihuje periferní nervový systém, což jsou vlákna vedoucí z míchy do kůže a orgánů. Při Shorterově neuropatii dochází k poškození drobných nemyelinizovaných vláken. Úlohou těchto vláken je inervace kůže a kontrola funkce orgánů.
___
___
Příčina Shorterovy neuropatie: příčin vzniku této neuropatie je mnoho, nejčastěji se jedná o následek jiného onemocnění, jako je např. diabetes mellitus, snížená funkce štítné žlázy, Sjögrenův syndrom, vaskulitida (zánětlivé onemocnění cév), celiakie, HIV, apod. Mnohdy však může být příčina zcela neznámá a pak mluvíme o tzv. idiopatické neuropatii.
Diagnostika: diagnóza je poměrně obtížná. Jednak se řídíme klinickým obrazem onemocnění a jednak používáme pomocné testy. Mezi vyšetřovací metody patří elektromyografie (EMG testy), které však jsou pro tento druh neuropatie velmi necitlivé a mnohdy často tuto poruchu ani nezachytí. Dále můžeme použít kvantitativní senzorické zkoušky (QST). U těchto testů měříme zvýšený práh tepelné detekce, práh teplo – bolest, práh studené detekce nebo práh studené bolesti.
Léčba Shorterovy neuropatie je založena na řešení základního onemocnění, tedy samozřejmě pouze v případech, kdy je známo. V současné době však máme pouze medikamenty, které zlepší příznaky, ale onemocnění zcela nevyléčí. Podává se intravenózní imunoglobulin (IVIG) či plazmaferéza.
Jak se projevuje Shorterova neuropatie - příznaky, projevy, symptomy
-
velmi variabilní
-
obvykle začínají na dlouhých nervech na nohou a šíří se směrem nahoru
-
parestézie (brnění)
-
dysestézie (porucha čití)
-
necitlivost vůči bolesti
-
pálení (algodysestezie)
-
chlad
-
mravenčení
-
někdy může způsobovat bolest lehký vánek či dotyk oblečení