Subdurální krvácení (hematom) se vyskytuje až u 30% těžkých poranění hlavy (kraniocerebrálních porannění). Obvyklým zdrojem jsou natržené přemosťující žíly mezi mozkovou kůrou a tvrdou plenou. Tento typ krvácení se často vykytuje u mozkových lacerarací. Subdurální hematom má nejistou prognózu (záleží na celkovém stavu pacienta, srážlivosti krve ad.).
___
___
Základní anatomická poznámka:
Mozek je krytý obalem tvrdou, měkkou mozkovou blánou a pavoučnicí, arachnoideou. Prostor mezi tvrdou blanou a subarachnoidálním prostorem se označuje jako subdurální prostor. V případě, že dojde k poranění hlavy, cévy, které se v tomto prostoru nacházejí se mohou poškodit, roztrhnout a způsobit tzv. subdurální krvácení.
Krev z poškozených cév se sbírá, sráží se a vzniká hematom - krevní sraženina. Postupně se zvyšuje tlak v lebce a tento stav se kompenzuje otiskováním mozkových struktur na zdravou stranu (sředočárový posun). Tím vyvolává množství příznaků.
Při akutním krvácení se objevují velmi rychle, do 24 hodin. Při subakutním průběhu je to v průběhu 2 - 10 dní. Mezi ohrožené skupiny lidí patří malé děti, staří lidé, alkoholici, lidé trpící Alzheimerovou chorobou nebo narkolepsií - záchvaty spánku.
Jak se projevuje subdurální hematom, subdurální krvácení - příznaky, projevy, symptomy
- poranění hlavy, těžké ale i nepatrné
- pocit na zvracení
- bolest hlavy
- změna osobnostních rysů
- zmatenost
- porucha vědomí různého stupně
- porucha vidění, pocit opilosti, pocit sklánění, klesání
- problémy s řečí
- paralýza - ochrnutí
- snížená citlivost končetin
- epileptické záchvaty
- kóma - hluboká porucha vědomí
- příznaky se mohou dramaticky měnit (rychle vyvíjet)