lichtheimuv-syndrom-priznaky-projevy-symptomyLichtheimův syndrom (subakutní kombinovaná degenerace míchy, anglicky Lichtheim syndrome) je onemocnění míšních provazců, konkrétně bočních a postranních, které je způsobeno nedostatkem vitaminu B12 (nejčastěji), nedostatkem mědi nebo vitaminu E. Obvykle doprovází tzv. perniciózní anémii.
___
___

Příčina: Tento stav vzniká v důsledku nedostatku B12 ve stravě, při malabsorpce B12 v terminálním ileu (poruchou vstřebávání), při nedostatku vnitřního faktoru vylučovaného z parietálních buněk v žaludku, při nízkém pH žaludku.

Principem vzniku je ztráta myelinu (látka obalující nervová vlákna) z okolí nervových vláken. Správná funkce myelinu je závislá na dostatku vitaminu B12. Pokud tedy tento vitamin chybí, dochází k postupnému úbytku myelinu.

Diagnostika Lichtheimova syndromu: K diagnostice tohoto onemocnění se dostaneme jednak pomocí laboratorních testů, ale také vyšetřením krevního obrazu. Ze zobrazovacích metod, můžeme využít magnetickou rezonanci.

Léčba Lichtheimova syndromu: Při včasném zahájení terapie, tedy podávání vitaminu B12, dochází většinou k úplnému.

 

Jak se projevuje Lichtheimův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

  • slabosti nohou, ramen, trupu

  • brnění

  • porucha citlivosti a čití

  • poruchy vidění

  • změna duševního stavu

  • dlouhodobý nedostatek vitaminu B12 vede k nevratnému poškození nervového systému

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny