Narkolepsie (nadměrná denní spavost, excessive daytime sleepiness - EDS, hypnolepsy, sleeping disease, paroxysmal sleep, Gelineau syndrome) je chronické neurologické onemocnění mozku, které je způsobeno neschopností regulovat spánkový cyklus a bdění. Poprvé termín narkolepsie použil francouzský lékař Jean-Baptiste-Édouard Gelineau, když spojil 2 řecká slova – narke ("necitlivost" nebo "strnulost") a lepsis (" útok "nebo" záchvat ").
___
___
Narkolepsie způsobuje pacientovi mnoho obtíží ať už společenských, ale také fyzicky se projevujících. Příčina: její vznik je pravděpodobně ovlivněn řadou genetických mutací a abnormalit, které působí na biologické funkce mozku a ovlivňují tak spánkový cyklus. Dále se jako jedna z příčin udává také snížený počet neuronů, které produkují bílkovinu zvanou orexin-A, který má za úkol regulovat vzrušení bdění a chuť k jídlu.
Diagnóza je poměrně jednoduchá v případě, že jsou přítomny všechny 4 základní symptomy: nadměrná denní spavost, kataplexie, hypnagogické stavy, halucinace. Pokud však některé ze znaků přítomny nejsou, je nutné provést vyšetření polysomnogramem, který slouží k zaznamenání funkcí mozku během spánku.
Léčba pacientů spočívá pouze v zmírnění příznaků a to většinou pomocí farmak.
Jak se projevuje narkolepsie - příznaky, projevy, symptomy
- nadměrná denní spavost (EDS), a to i po přiměřeném spánku v noci
- pacient usíná nekontrolovaně během dne a při jakékoli činnosti a to i několikrát za den
- denní spánek sice pacienta „osvěží“, ale jen na velmi krátkou dobu
- mohou se vyskytnout živé sny
- kataplexie - záchvatovitý, krátký a přechodný výpadek svalového tonu (napětí), svalová ochablost, spánková obrna
- halucinace
- hypnagogické stavy - předcházející spánku, v tomto stavu je člověk schopen vnímat hlasové podněty, ne ovšem jejich význam
- automatické chování - člověk nadále funguje (mluví, dává věci pryč, atd.) během epizod spánku, ale probudí se bez vzpomínky na provádění těchto činností