Syndrom mostomozečkového koutu (anglicky cerebellopontine angle syndrome, CAS) je onemocnění, které způsobuje expanze v místě tzv. mostomozečkového úhlu. Tento úhel je prostor mezi mozečkem a Varolovým mostem (pontem), který je vyplněný mozkomíšní tekutinou. Často se v tomto místě vyskytují nádory, které jej utlačují a způsobují tak soubor příznaků, který nazýváme syndromem koutu mostomozečkového.
___
___
Příčina: Nejčastější příčinou vzniku tohoto syndromu je přítomnost nádoru v mostomozečkovém koutu. Většinou se jedná o nádory vycházející z nervové tkáně, jako jsou astrocytomy, schwanomy, meningeomy apod.
Diagnostika: Syndrom koutu mostomozečkového diagnostikujeme pomocí zobrazovacích metod, jako je CT či magnetická rezonance. Většinou provádíme vyšetření s kontrastní látkou, které nám ozřejmí o expanzi, jakého druhu se jedná.
Léčba syndromu mostomozečkového koutu spočívá v odstranění primární příčiny, nejčastěji tedy nádoru. Tento můžeme odstranit buď chirurgicky, či pokud je nádor pokročilý a operace by byla riskantní, dáme přednost radioterapii, která nám nádor zmenší.
Jak se projevuje syndrom mostomozečkového koutku - příznaky, projevy, symptomy
-
cerebelární syndrom – porucha koordinace pohybů
-
periferní obrna n. VII (n. facialis) – necitlivost tváře
-
ipsilaterální postižení korneálního reflexu – postižení reflexu rohovky na straně výskytu nádoru
-
poruchy rovnováhy
-
hypakuse – nedoslýchavost
-
tinnitus – pískání v uších
-
vertigo – točení hlavy
-
nystagmus – kmitání očí
-
diplopie – dvojté vidění