Landau-Kleffner syndrom (anglicky Landau-Kleffner syndrome, infantile acquired aphasia, acquired epileptic aphasia, aphasia with convulsive disorder, anglická zkratka LKS) je postupná nebo náhlá ztráta schopnosti rozumět a používat mluvený jazyk, který se vyskytuje především u dětí. Tato ztráta nejčastěji vzniká na základě mnohočetných epileptických záchvatů, které probíhají u dítěte během spánku, takže se navenek nějak neprojevují.
___
___
Tento syndrom byl poprvé popsán v roce 1957 Dr. William M. Landauem a Dr. Frank R. Kleffnerem. Doposud bylo popsáno asi jen 160 případů tohoto syndromu.
Nejčastěji se LKS vyskytuje u dětí ve věku 3 – 7 let a často vzniká bez zjevného důvodu. Neschopnost porozumět mluvené řeči může vést až k úplné ztrátě řeči – mutismu. To vede k problémům s komunikací a k psychickým problémům. Inteligence se však zdá být u těchto dětí neporušena.
Tato porucha obvykle spontánně vymizí v pubertě.
Léčba v podstatě neexistuje a člověk musí počkat, až z toho dítě tzv. „vyroste“. U některých pacientů se zkoušely podávat kortikoidy, ale jejich podávání nebylo nějak průkazné.
Landau-Kleffner syndrom - příznaky, projevy, symptomy
-
jeden nebo více epileptických záchvatů, které se obvykle vyskytují v noci
-
poruchy chování
-
hyperaktivita
-
agresivita
-
deprese
-
• narušení komunikačních schopností
-
• psychické těžkosti
Landau-Kleffner syndrom - obrázek, fotografie
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019