kennedyho-fosteruv-syndrom-zvyseni-nitrolebniho-tlaku-priznaky-projevy-symptomyKennedyho-Fosterův syndrom (také Kennedyho jev, Kennedyho syndrom, Gowers-Paton-Kennedy syndrom; anglicky Gowers-Paton-Kennedy syndrome, Kennedy-Foster syndrome, GPK syndrome) je onemocnění, které charakterizuje potíže, které jsou spojeny se zvýšením nitrolebního tlaku. Tyto potíže nejčastěji postihují zrakový nerv a tím i vidění pacienta. Příčinou Kennedyho–Fosterova syndromu je útlak zrakového nervu, který je způsoben zvýšením nitrolebního tlaku.
___
___

Nejčastěji právě bývá nitrolební tlak způsoben nádory mozku. Pacientovy obtíže mohou být však způsobeny také opakujícími se záněty zrakového nervu.

Poprvé byl syndrom popsán britským neurologem Robertem Fosterem Kennedm a to již v roce 1911. Nicméně tyto příznaky popsali také o několik let před ním William Gowers v roce 1893, Schultz - Zehden v roce 1905 a také Wilhelm Uhthoff v roce 1915.

Diagnostika Kennedyho-Fosterova syndromu spočívá jednak v neurologickém, ale také v očním vyšetření. Při neurologickém vyšetření zjišťujeme nádory na mozku, k čemuž nám pomáhají zobrazovací metody, jako je CT či magnetická rezonance. Při očním vyšetření se zaměřujeme na vyšetření očního pozadí, kde pozorujeme otok odstupu zrakového nervu ze sítnice.

Léčba Kennedyho-Fosterova syndromu: terapie tohoto syndromu se odvíjí od příčiny vzniku. V případě nádoru záleží na jeho lokalizaci, která rozhoduje o tom, zda bude nádor odstranitelný či nikoli. V případě zánětu zrakového nervu podáváme protizánětlivé léky a kortikoidy.

 

Jak se projevuje Kennedy-Foster syndrom, Kennedyho jev, syndrom - příznaky, projevy, symptomy

  • atrofie (úbytek tkáně) očního nervu na postižené straně mozku

  • otok papily zrakového nervu na sítnici na protějším oku

  • centrální skotom (ztráta vidění ve středu zorného pole) na postižené straně

  • ztráta čichu

  • nevolnost

  • zvracení

  • ztráta paměti

  • emoční labilita

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny