syndrom-predni-spinalni-arterie-priznaky-projevy-symptomySyndrom přední spinální arterie (anglicky beck syndrome, arteria spinalis anterior syndrome, anterior cord syndrome) popisuje stav, kdy je přerušen přítok krve do předních kořenů míšních, které ztrácejí své funkce (nefungují motorické pohyby), naopak zadní rohy míšní, které mají na starost rozpoznávat jemné čití a propriocepci (polohocit), nejsou porušeny.
___
___

Někdy také dochází pouze k poškození částečnému, kdy pacient necítí bolest či chlad. Hlavní zásobící oblastí arterie spinalis anterior jsou první dvě třetiny míchy.

Příčinou vzniku syndromu jsou nejčastěji ateroskleróza aorty, výduť na aortě, poranění aorty. Pokud dojde k poranění aorty, omezí se tok krve do mozku a tím i do spinálních arterií. Dalšími příčinami mohou být vyhřeznutí ploténky, skolióza páteře, srpkovitá anémie, užívání návykových látek apod.

Tento syndrom vzniká poměrně rychle v návaznosti na porušení arterie. Obvykle se první příznaky projeví již během jedné hodiny od poškození arterie.

Diagnostika: diagnostiku tohoto onemocnění provádíme pomocí zobrazovacích metod, konkrétně využíváme možností magnetické rezonance, která nám spolehlivě odhalí místo poškození na míše.

Léčba v tomto případě souvisí s příčinou onemocnění. Bohužel prognóza není dobrá a úmrtnost pacientů se syndromem přední spinální arterie je až 50%.

 

Jak se projevuje syndrom přední spinální arterie - příznaky, projevy, symptomy

  • kompletní paralýza pohybových funkcí pod úrovní léze

  • ztráta cítění bolesti

  • ztráta vnímání teploty

  • ztráta reflexů - areflexie

  • ochabnutí análního svěrače – neudržení stolice

  • retence moči (pacient není schopen se dokonale vymočit)

  • střevní obstrukce

 

Syndrom přední spinální arterie - obrázky, fotografie

 

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny