Jactatio capitis et corporis nocturna (porucha spánku s rytmickými pohyby, anglicky rhythmic movement disorder - RMD) lze pozorovat u malých dětí v období těsně před usnutím nebo během spánku. Během tohoto období dochází k mimovolním pohybům těla, které jsou však rytmické. Většinou se vyskytuje u dětí do 3 let věku a spontánně vymizí.
___
___
Tento pohyb může postihovat jakoukoli část těla – paže, ruce, nohy, hlavu. Rozsah a síla pohybu je rovněž individuální, od drobných záškubů až po velké pohyby, které mohou dokonce vést ke zranění pacienta. Poprvé byl tento stav popsán již v roce 1905.
Příčina a léčba: příčin vzniku RMD je mnoho, jednak jej mohou způsobit některé léky (např. léky na alergie, proti zvracení,…) a často tedy ke zlepšení stavu pomůže pouhé vysazení léku.
Diagnostika se provádí pomocí EEG vyšetření mozku (měření elektrické aktivity mozku). Při léčbě je důležité jednak eliminovat riziko poranění dítěte a dále je možné podávat některé sedativní léky, abychom zlepšili spánek. Můžeme rovněž využít relaxačních technik.
Jak se projevuje RMD, jactatio capitis et corporis nocturna, porucha spánku s rytmickými pohyby - příznaky, projevy, symptomy
-
objevují se těsně před usnutím nebo během spánku (nejčastěji v non-REM fázi)
-
pohyby se obvykle mírní při 2. stupni spánku
-
pohyby jsou nekontrolované vůlí
-
současně se může objevit parasomnie (náměsíčnost)
-
zmatenost po probuzení
-
často spojen s:
-
poruchou pozornosti s hyperaktivitou
-
Tourettovým syndromem (projevuje se pohybovými a zvukovými tiky)
-
autismem
-
Rettovým syndromem (neschopnost ovládat tělo)
-
Angelmanovým syndrom (tuhá, nemotorná chůze, absence řeči, nadměrný smích)
-
spánkovou apnoí (zástavy dechu během spánku)
-
RMD, jactatio capitis et corporis nocturna, porucha spánku s rytmickými pohyby - obrázek, fotografie
obrázky a fotografie budou doplněny později