syndrom misniho konu syndrom leze conus medullaris priznaky projevy symptomySyndrom míšního konu, syndrom léze conus medullaris (anglicky conus medullaris syndrome) je charakteristický neschopností zadržet moč i stolici a poruchou vnímání doteku a tahu v oblasti sedla (typ jezdeckých kalhot). Tento vzácný syndrom vzniká poškozením míchy ve výši prvního a druhého bederního obratle – traumatem, poruchou prokrvení míchy, útlakem rostoucího útvaru v míše (nádor, metastáza, absces), vyhřeznutím meziobratlové ploténky.

___

___

Diagnostika se opírá o neurologické vyšetření. Dále se používají zobrazovací a laboratorní metody – magnetická rezonance, CT, vyšetření krevního obrazu, vyšetření séra. Při příznacích dráždění mozkových plen je indikována lumbální punkce.
Léčba, terapie: probíhá dle zjištěné příčiny. Obecně vede k minimalizaci dalšího rozvoje potíží a k zajištění komplikací.

 

Jak se projevuje syndrom míšního konu - příznaky, projevy, symptomy

  • neschopnost zadržet moč a stolici

  • porucha erekce

  • impotence

  • porucha vnímání doteku a tahu v oblasti sedla (oblast pohlavního orgánu, řitního otvoru, vnitřní strany stehen)

  • postižení svalů pánevního východu

  • porucha pohybu krátkých svalů – ohybačů prstů nohy

 

Syndrom míšního konu, syndrom léze conus medullaris - fotografie, obrázky

fotografie, obrázky budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny