pronator-teres-syndrom-priznaky-projevy-symptomyPronator teres syndrom (anglicky pronator teres syndorme) je stav, který vzniká po utlačení nervus medianus, konkrétně při jeho průchodu loktem. Tento syndrom je poměrně vzácný, ve srovnání s jiným syndoromem, který postihuje tento nerv, což je syndrom karpálního tunelu. Nervus medianus prochází v lokti směrem na předloktí mezi dvěma hlavami svalu zvaného pronator teres.
___
___

Cesta tohoto svalu poté pokračuje mezi musculus flexor digitorum superficialis a flexor digitorum profundus svalů a vstupuje do karpálního tunelu. Tento nerv zajišťuje pohyb většiny svalů na ruce a rovněž zabezpečuje čití z kůže na dlani, na kůži palce a prstů až po polovinu prsteníku.

Diagnostika: diagnózu stanovujeme pomocí klinického a elektrofyziologického vyšetření svalu pronator teres. Dále zjišťujeme vedení rychlosti vzruchu tímto nervem. Můžeme rovněž využít magnetickou rezonanci.

Léčba: Standardní léčbou je chlazení. Pokud nefunguje tato konzervativní léčba, přistupujeme k injekcím kortikosteroidů nebo chirurgickému zásahu. Rovněž je možné využít metod fyzioterapie.


Jak se projevuje pronator teres syndrom - příznaky, projevy, symptomy

  • bolest v oblasti svalu m. pronator teres 

  • necitlivost v inervační oblasti tohoto nervu

  • slabost svalů inervovaných tímto nervem

  • zhoršení pronace (rotace předloktí)

  • zhoršení úchopu

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny