ondinino-prokleti-priznaky-projevy-symptomyOndinino prokletí (synonymně syndrom kongenitální centrální hypoventilace, CCHS, primární alveolární hypoventilace, anglicky Ondine's curse, congenital central hypoventilation syndrome, primary alveolar hypoventilation) je onemocnění postihující dýchací systém a pokud se neléčí, bývá smrtelné. U pacientů s tímto onemocněním se vyskytují zástavy dechu během spánku.
___
___

Toto onemocnění je vrozené a vzniká v důsledku traumatu mozkového kmene, kde je uloženo dýchací centrum.

Ondinina kletba byla poprvé popsána v roce 1962 Severinghausem a Mitchellem u jejich 3 pacinetů, kteří byli po operaci horní krční míchy a mozkového kmene. Pojmenována je tato nemoc podle vodní víly Ondine, která uvrhla na svého nevěrného milence kletbu, že jestli usne, tak se udusí. Milenec nakonec usnul z naprostého vyčerpání a udusil se.

Ve společnosti se o této nemoci příliš neví, a proto bývá také diagnostikováno poměrně pozdě, především pokud se jedná o mírnější případy. V jeho mírnější formě není výjimkou, že je diagnostikováno až v pozdní dospělosti. Četnost výskytu je poměrně nízká, je to 1:200.000 živě narozených dětí. V roce 2006 bylo evidováno asi 200 případů na celém světě. Onemocnění není nějak vázáno na pohlaví, postihuje tedy, jak chlapce, tak dívky.

Diagnostika: Diagnóza bývá stanovena na základě podrobné anamnézy pacienta a níže uvedených příznaků.

Léčba není nějak složitá. Pacienti vyžadují provedení tracheotomie a napojení na ventilátor, na který jsou bohužel odkázáni celoživotně. Dále je doporučována kyslíková terapie, aby nedocházelo k poškození životně důležitých orgánů závislých na kyslíku.

 

Jak se projevuje Ondinino prokletí - příznaky, projevy, symptomy

  • dýchací potíže během spánku

  • tmavší barva pleti z nedostatečného množství kyslíku

  • únava

  • ospalost

  • bolesti hlavy

  • nedostatečný spánek

  • citlivost na sedativa a narkotika

  • nízká koncentrace kyslíku v červených krvinkách také může způsobit vysoký krevní tlakOndinino prokletí - obrázek, fotografie


obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny