familiarni-stredmorska-horecka-priznaky-projevy-symptomyFamiliární středmořská horečka (anglicky mediterranean fever, anglická zkratka FMF) je vrozené onemocnění, které je charakterizováno opakujícími se horečkami s bolestmi břicha a na hrudi. Obvykle se onemocnění vyskytuje u jedinců pocházejících z oblasti Středozemního moře a Středního východu, jde tedy o Židy (zvláště sephardické), Turky, Araby a Arménce. Onemocnění není nakažlivé.
___
___

Familiární středmořská horečka FMF se vyskytuje s četností 1:1000 u výše uvedené rizikové populace, naopak v ostatních zemích světa je velmi vzácná. V poslední době byl rovněž objeven gen (MEFV), který je zodpovědný za vznik onemocnění. Tento gen, pokud není mutován, kóduje protein pro snížení zánětu. Přičemž tento gen byl detekován také u Italů, Řeků a Američanů. Nejvíce postihuje věkovou kategorii mladistvých – tedy lidí před 20. rokem života. Chlapci jsou postiženi častěji než dívky.

Diagnostika se provádí na základě níže uvedených příznaků a definitivní označení záchvatů horeček za FMF je až po 3 prodělaných epizodách. V posledních letech se čím dál více užívá k diagnostice genetická analýza a laboratorní testy.

Léčba familiární středomořské horečky FMF je poměrně jednoduchá a je založena na celoživotním užívání kolchicinu, který sice neléčí příčinu nemoci, ale zabraňuje vzniku horečnatých záchvatů a ukládání amyloidu.


Jak se projevuje familiární středmořská horečka - příznaky, projevy, symptomy

  • opakující se horečky, doprovázené bolestmi břicha, hrudi a kloubů

  • horečky trvají obvykle 1 – 4 dny

  • silné bolesti břicha mohou napodobovat akutní zánět slepého střeva

  • jindy naopak pouze mírnější břišní potíže se zácpou

  • bolest na hrudníku je obvykle jednostranná

  • obvykle zasažen jeden kloub (monoarthritis)- kotník nebo koleno

  • na zasaženém kloubu se může objevit červená vyrážka

  • vyrážka u FMF je nazývaná erysipelas-like erytém

  • u neléčených případů rozvoj amyloidózy – amyloid je protein, který se při zánětech nekontrolovaně ukládá do ledvin, srdečního svalu apod.


Familiární středmořská horečka - fotografie, obrázek


obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny