Thalidomidová embryopatie (fetální thalidomidový syndrom, anglicky thalidomide embryopathy, fetal thalidomide syndrome) je soubor postižení vyskytujících se u dětí, jejichž matky užívaly během těhotenství lék thalidomid, který se v 50. a 60. letech 20. století používal mimo jiné na těhotenskou nevolnost. Díky tomu vznikla tzv. thalidomidová aféra.
__
__
Teratogenní účinek této látky působí zejména na vývoj končetin, nejtypičtější je tzv. fokomelie horní končetiny, kdy není vyvinutá kost pažní, loketní a vřetenní a ruka je tedy připojena přímo na ramenní pletenec. Stejné postižení může postihovat i dolní končetiny. Další anomálie se týkají především uší, očí, ledvin, srdce a trávicího traktu. Bylo zaznamenáno více než 10 tisíc případů, úmrtnost takto postižených dětí byla až 40 %.
Diagnostika: je založena především na klinickém obrazu a informaci o užívání thalidomidu v průběhu gravidity.
Léčba: léčba záleží na konkrétním postižení, fokomelie je léčena pomocí protéz. Důležitá je zejména prevence, thalidomid je kontraindikován u těhotných žen, pacientkám užívajícím tento lék je důrazně doporučována prevence otěhotnění.
Jak se projevuje thalidomidová embryopatie – příznaky, projevy, symptomy:
-
fokomelie (chybění kosti pažní, loketní a vřetenní na horní končetině nebo stehenní, lýtkové a holenní na dolní končetině, ruka je tedy připojena přímo na ramenní pletenec, noha na pánevní pletenec)
-
amelie (chybění celé končetiny)
-
hemangiomy obličeje (nezhoubné nádory krevních cév)
-
anocie (nevyvinutí ušního boltce)
-
mikrocie (zmenšení ušního boltce)
-
mikroftalmus (zmenšení očí)
-
strabismus (šilhání)
-
anoftalmie (chybění očí)
-
poškození ledvin, srdce, trávicího traktu a genitálu
Thalidomidové postižení plodu - fotografie, obrázek
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019