wiskott-aldrichuv-syndrom-was-priznaky-projevy-symptomy-12Wiskott-Aldrichův syndrom (anglicky Wiskott-Aldrich syndrome, zkratka WAS, synonymně eczema thrombocytopenia immunodeficiency syndrome) je genetickévzácně X-vázané  recesivní onemocnění, kdy X-dědičnost je specifický typ dědičnosti, který se týká genů lokalizovaných na chromosomu X (pohlavním chromosomu).
___
___

Onemocnění je charakterizované ekzémy, trombocytopenií (nízký počet krevních destiček), imunodeficiencí (nedostatečností imunitního systému) a krvavými průjmy.
Tento syndrom je pojmenován po Dr. Robert Anderson Aldrichovi (1917-1998), americké pediatrovi, který popsal onemocnění v roce 1954 a Dr. Alfred Wiskottovi (1898-1978), německém pediatrovi, který první popsal syndrom v roce 1937. Diagnóza je stanovena na základě klinických parametrů z krevního nátěru a nízkými hladinami imunoglobulinů. Typicky jsou nízké imunoglobulinu M (IgM) v krvi, hladiny IgA jsou zvýšeny, a IgE mohou být zvýšeny.
Léčba Wiskott-Aldrichova syndromu je v současné době založena na odstranění příznaků. Je třeba se vyhnout Aspirinu a jiným nesteroidním protizánětlivým lékům (Ibalgin, Ketonal, Indometacin, ad.), protože mohou ovlivnit funkci krevních destiček. Při velmi nízkém počtu krevních destiček se provádí transfúze. U pacientů s častými infekcemi se podávají intravenózní imunoglobuliny (IVIG) k posílení. Anémie způsobená krvácením může vyžadovat suplementaci železem nebo krevní transfúze.

 

Jak se projevuje Wiskott-Aldrichův syndrom - příznaky, projevy, symptomatologie

  • petechie (drobné tečkovité krvácení do kůže či sliznic) a modřiny
  • spontánní krvácení z nosu
  • krvavý průjem
  • ekzém se vyvíjí v průběhu prvního měsíce života
  • opakující se bakteriální infekce
  • splenomegalie (zvětšená slezina)
  • hladiny IgM jsou sníženy, IgA a IgE jsou zvýšené, a IgG může být normální, snížené nebo zvýšené

Wiskott-Aldrichův syndrom - obrázky, fotografie

wiskott-aldrichuv-syndrom-was-priznaky-projevy-symptomy-12  

 

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny