abadieho-priznak-priznaky-projevy-symptomyAbadieho příznak (anglicky Abadie's symptom, Abadie's sign) je jedním z hlavních příznaků při tyreotoxikóze. Tyreotoxikóza je onemocnění, jehož hlavní příčinou jsou vysoké hladiny hormonů štítné žlázy, které poškozují tkáně. Nejčastější příčinou vzniku tyreotoxikózy a tedy i Abadieho příznaku je zvýšená funkce štítné žlázy, tzv. hypertyreóza.
___
___

Abadieho příznak se nejčastěji začíná objevovat až v dospívání, kdy tyreotoxikóza nabírá na obrátkách. U tyreotoxikózy je štítná žláza stimulována tzv. TSI (thyroid stimulating immunoglobulins). Je charakterizován křečí očního svalu, konkrétně svalu, který se nazývá levator palpebrae superioris.

Diagnostika: Abychom mohli stav označit jako Abadieho příznak, musíme mít potvrzenu tyreotoxikózu, resp. zvýšenou činnost štítné žlázy. Toto stanovíme pomocí laboratorních testů, ve kterých zjišťujeme vysokou hladinu T3 a T4 (hormonů štítné žlázy), nebo naopak nízkou hladinu TSH.

Léčba: Terapie spočívá v léčbě základního onemocnění, tedy musíme nejprve léčit hyperthyreózu resp. tyreotoxikózu. Ta se léčí dodáváním tekutin, kontrolou iontové rovnováhy a také kontrolováním hladiny hormonů štítné žlázy.


Jak se projevuje Abadieho příznak - příznaky, projevy, symptomy

  • křeč levator palpebrae superioris

  • zatažení horního víčka

  • přítomnost tyreotoxikózy

  • exoftalmus – vyboulení oční bulvy směrem z očnice


Abadieho příznak - obrázky, fotografie

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny