Endemický kretenismus (anglicky endemic cretinism) - tento výraz pochází z francouzského slova crétin, tj. „slabomyslný“. Příčina: jedná se o vývojovou poruchu, která je způsobená vrozenou hypothyreózou (nedostatečná funkce štítné žlázy). Jednou z příčin může být nedostatek jódu ve stravě matky během těhotenství. Nedostatek jódu se vyskytuje prakticky v celém světě.
___
___
Jód je nezbytným prvkem stravy, nutným pro vytváření hormonů štítné žlázy. Hlavním přirozeným zdrojem jódu je mořská voda, ovšem na všech kontinentech existují od moře vzdálené vnitrozemské oblasti, kde půda dostatek jódu neobsahuje, takže následně ho je málo i v rostlinách a mase zvířat. Populace, které tyto oblasti obývají, jsou nejvíce vystaveny riziku chorob z nedostatku jódu, tedy i endemického kretenismu. Na území České republiky endemický kretenismus vymizel ve 20. letech minulého století. V současné době se zde jód přidává do kuchyňské soli, některých potravních doplňků a do kojenecké stravy.
Léčba: Rozvoji choroby lze zabránit včasnou léčbou spočívající v podávání jódu nebo hormonů štítné žlázy, což obvykle vede k obnovení běžného fyzického vývoje. Pokud se však s léčbou začne až několik týdnů po narození, mentální retardace se stane nevratnou.
Jak se projevuje endemický kretenismus - příznaky, projevy, symptomatologie
- malý vzrůst
- snížená inteligence, kdy již lehký nedostatek jódu může způsobit snížení inteligenčního kvocientu o 5 stupňů
- hluchoněmost
- svalová ztuhlost (spasticita)
- problémy s motorikou (pohyby)