opozdena-puberta-u-divek-priznaky-projevy-symptomyOpožděná puberta u dívek (latinsky pubertas tarda, anglicky delayed puberty) - puberta je označena jako opožděná, pokud pacient již dosáhl věku, kdy by puberta měla nastoupit a stále nedošlo k hormonálním ani k fyzickým změnám. Příčin vzniku opožděné puberty je mnoho.
___
___

Za normálních okolností by puberta u děvčat měla nastupovat mezi 10 a 15 rokem věku. Často bývá puberta u dívek spojována s první menstruací, která se dostavuje okolo 13 roku věku. Mezi další znaky, které charakterizují pubertu, patří růst prsou, růst ochlupení, dívky rostou a přibývají na váze, tuk se jim začíná ukládat na typických místech, jako jsou boky a stehna, stejně tak se mění osobnost dítěte. Samozřejmě existují rozdíly v nástupu puberty u jiných etnik.

Příčiny opožděné puberty: existují tři hlavní příčiny, které stojí za opožděním puberty. První příčinou je rozdíl mezi skutečným (matričním) věkem a věkem biologickým. Může se jednat i o rozdíl několika let. Pokud však dívka nezačne dospívat ani okolo 16 roku věku, měli bychom zvažovat další příčiny. Další ani ne tak příčinou jako spíše stavem, který by nás měl upozornit, že něco není v pořádku, je nesoulad vývoje. Např. pokud se dívce tvoří ochlupení, ale nerostou jí prsa apod. Třetí příčinou jsou poruchy hormonální či poruchy metabolické, výživové a vrozené syndromy.

Diagnostika opožděné puberty u dívek: při diagnostice tedy musíme dbát na správné odhalení příčiny stavu. K tomu nám pomohou fyzikální vyšetření. RTG nám pomůže odhalit kostní přestavbu. Dále spolupracujeme s endokrinologem, který určí, zda se nejedná o poruchu hormonální a také spolupracujeme s genetikem, který nám odhalí dědičné syndromy.

Léčba závisí na příčině. Někdy není terapeutický zásah ani potřebný. Jindy je indikováno podávání pohlavních hormonů a jakési „vyvolání“ puberty.Jak se projevuje opožděná puberta u dívek - příznaky, projevy, symptomy

  • nerostou prsa

  • neroste ochlupení, zvláště v pubické oblasti

  • dívky nerostou

  • nepřibývání na váze

  • nemění se osobnost

  • nepřichází první menstruace

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny