syndrom-prazdneho-sedla-empty-sella-syndrome-priznaky-projevy-symptomySyndrom prázdného sedla (anglicky empty sella syndrome, ESS) je stav, při kterém dojde ke zmenšení či oploštění hypofýzy. Hypofýza je malá žláza, která se nachází na spodní části mozku. Konkrétně v místě zvaném Sella turcica, neboli Turecké sedlo. Hypofýza produkuje hormony, které řídí některé ostatní žlázy v těle, jako jsou nadledvinky, vaječníky, varlata či štítná žláza.
___
___

Když se hypofýza zmenší nebo se oploští natolik, že není vidět ani na magnetické rezonanci, mluvíme o stavu nazvaném syndrom prázdného sedla. Přestože ve skutečnosti většinou Sella turcica prázdná není. Často bývá tento prostor vyplněn mozkomíšním mokem, který za normálních okolností obklopuje mozek a míchu. Syndrom prázdného sedla se obvykle vyvine po úniku mozkomíšní tekutiny do Sella turcica a utlačuje tak hypofýzu, což způsobí, že se žláza zmenší nebo zploští.

Příčina: Tento syndrom můžeme dle příčiny vzniku rozdělit na primární a sekundární. Primární vzniká tehdy, pokud mozek či mozkomíšní tekutina hypofýzu utlačí. Sekundární nastane tehdy, pokud je Sella prázdná vlivem poškození hypofýzy, např. tumorem, radiační léčbou či chirurgickým zákrokem.

Diagnostika se provádí na základě zobrazovacích vyšetření jako je magnetická rezonance mozku či CT. Rovněž je možné zjistit hladinu hormonů, které hypofýza produkuje.

Léčba: pokud je funkce žlázy v normě, není třeba léčby. V opačném případě mohou být předepsány chybějící hormony. V některých případech je nutná operace sella turcica.

Jak se projevuje syndrom prázdného sedla - příznaky, projevy, symptomy

• často bezpříznakové

• erektilní dysfunkce (impotence)

• bolesti hlavy

• nepravidelná nebo chybějící menstruace

• nízká sexuální touha (nízké libido)

• únava

• výtok z bradavek


Syndrom prázdného sedla - obrázky, fotografie

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny