hyperhidroza nadmerne poceni pricina priznaky projevy lecbaHyperhidróza (anglicky hyperhidrosis) znamená nadměrné pocení. Rozlišujeme generalizovanou a lokalizovanou formu. Generalizovaná je odpovědí termoregulačního centra na zvýšenou fyzickou aktivitu, teplotu, nebo při emoční zátěži, dále vzniká v souvislosti s užíváním některých léků (př. antidepresiva). Také ale může být symptomem horečnatých stavů nebo jiného onemocnění.

__

__

Jde např. o nemoci jako je hypertyreóza, cukrovka, Hodgkinův lymfom, Parkinsonova choroby atd., poté mluvíme o sekundární hyperhidróze. Lokalizovaná hyperhidróza postihuje především podpaží, dlaně a plosky nohou. Nejčastěji jsou příčinou emoce, vzácněji může jít o endokrinní poruchu. Primární hyperhidróza je často geneticky podmíněná, nebo její příčinu neznáme. Jde o velmi nepříjemný stav, který výrazně ovlivňuje společenský život pacienta a může vést až k rozvoji deprese.

Diagnostika: při opakované hyperhidróze bez zjevné příčiny je nutno provést potřebná vyšetření pro vyloučení jiné choroby.

Léčba: pro generalizovanou hyperhidrózu je nutná léčba základního onemocnění. Při lokalizované hyperhidróze je možné používání speciálních antiperspirantů, aplikace roztoku aluminium chloridu, iontoforéza, aplikace botulotoxinu, chirurgické odstranění potních žláz a hrudní sympatektomie. Z léků se mohou podat anticholinergika.

Všeobecným opatřením je nošení bavlněného prádla, častá výměna oblečení, vyhýbání se alkoholu a pikantním jídlům apod.

 

Jak se projevuje hyperhidróza – příznaky, projevy, symptomy:

  • nadměrné pocení

  • většinou v podpaží, dlaních, ploskách nohou, případně v tříslech nebo obličeji

  • souvislost s emocemi

  • vliv na společenský a pracovní život jedince

  • vznik vlhké zapářky (intertrigo)

  • dráždění kůže a vznik iritační dermatitidy

  • zápach nohou

  • náchylnost ke vzniku plísňových onemocnění kůže (mykóz)

 

Hyperhidróza - fotografie, obrázky

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny