zollinger-ellisonuv-syndrom-priznaky-projevy-symptomyZollinger-Ellisonův syndrom (anglicky Zollinger–Ellison syndrome) je poměrně vzácné onemocnění. Jeho výskyt je dáván do souvislosti s určitými typy nádorů v gastrointestinálním traktu (trávicím ústrojí). Nebezpečí u tohoto syndromu představuje především náchylnost k tvorbě žaludečních vředů.
___
___

Příčina: příčinou vzniku Zollinger-Ellisonova syndromu je nadměrná produkce jistého hormonu s názvem gastrin. Tento hormon je v těle produkován řadou buněk. Gastrin poté ovlivňuje buňky žaludeční sliznice. V našem těle se vyskytuje řada buněk, které běžně sloučeninu hormon gastrin produkují. Ten pak ovlivňuje buňky žaludku uvolňující žaludeční kyselinu. Pokud se však na buňkách tvořících gastrin, vytvoří nádor – gastrinom, dojde k narušení jeho tvorby (tvorba se neúměrně zvýší) a tím k narušení tvorby kyselin (ta se také zvýší) a zvýšená tvorba kyseliny je rizikovým fakotrem pro vznik žaludečního vředu. Nejčastěji vzniká gastrinom ve slinivce břišní a ve dvanáctníku, může (ale nemusí) být zhoubný.

Diagnostika: u pacienta s podezřením na Zollinger-Ellisonův syndrom stanovíme hodnotu gastrinu v krvi. Zdroje gastrinu, tj. nádorovou tkáň, musíme hledat pomocí zobrazovacích metod jako je CT vyšetření nebo magnetická rezonance.

Léčba: Při léčbě je třeba potlačit zvýšenou sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, k čemuž používáme léky ze skupiny tzv. blokátorů protonové pumpy, které snižují kyselost žaludku. Nádor jako takový odstraňujeme chirurgicky nebo chemoterapií. Prognóza závisí na charakteru nádoru.

 

Jak se projevuje Zollinger-Ellisonův syndrom - příznaky, projevy, symptomy 

 • zvýšená sekrece žaludeční kyseliny

 • těžké překyselení žaludku

 • častější výskyt vředů v žaludku a dvanáctníku

  • bolesti břicha

  • krvácení do trávicího traktu

  • nechutenství

  • průjemZollinger-Ellisonův syndrom - obrázek, fotografieobrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny