Zollinger-Ellisonův syndrom (anglicky Zollinger–Ellison syndrome) je poměrně vzácné onemocnění. Jeho výskyt je dáván do souvislosti s určitými typy nádorů v gastrointestinálním traktu (trávicím ústrojí). Nebezpečí u tohoto syndromu představuje především náchylnost k tvorbě žaludečních vředů.
___
___
Příčina: příčinou vzniku Zollinger-Ellisonova syndromu je nadměrná produkce jistého hormonu s názvem gastrin. Tento hormon je v těle produkován řadou buněk. Gastrin poté ovlivňuje buňky žaludeční sliznice. V našem těle se vyskytuje řada buněk, které běžně sloučeninu hormon gastrin produkují. Ten pak ovlivňuje buňky žaludku uvolňující žaludeční kyselinu. Pokud se však na buňkách tvořících gastrin, vytvoří nádor – gastrinom, dojde k narušení jeho tvorby (tvorba se neúměrně zvýší) a tím k narušení tvorby kyselin (ta se také zvýší) a zvýšená tvorba kyseliny je rizikovým fakotrem pro vznik žaludečního vředu. Nejčastěji vzniká gastrinom ve slinivce břišní a ve dvanáctníku, může (ale nemusí) být zhoubný.
Diagnostika: u pacienta s podezřením na Zollinger-Ellisonův syndrom stanovíme hodnotu gastrinu v krvi. Zdroje gastrinu, tj. nádorovou tkáň, musíme hledat pomocí zobrazovacích metod jako je CT vyšetření nebo magnetická rezonance.
Léčba: Při léčbě je třeba potlačit zvýšenou sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, k čemuž používáme léky ze skupiny tzv. blokátorů protonové pumpy, které snižují kyselost žaludku. Nádor jako takový odstraňujeme chirurgicky nebo chemoterapií. Prognóza závisí na charakteru nádoru.
Jak se projevuje Zollinger-Ellisonův syndrom - příznaky, projevy, symptomy
-
zvýšená sekrece žaludeční kyseliny
-
těžké překyselení žaludku
-
častější výskyt vředů v žaludku a dvanáctníku
-
bolesti břicha
-
krvácení do trávicího traktu
-
nechutenství
-
průjem
-
Zollinger-Ellisonův syndrom - obrázek, fotografie
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019