opozdena-puberta-u-chlapcu-hochu-priznaky-projevy-symptomyOpožděná puberta u chlapců (pubertas tarda, anglicky delayed puberty) - puberta je označena jako opožděná, pokud pacient již dosáhl věku, kdy by puberta měla nastoupit a stále nedošlo k hormonálním ani k fyzickým změnám. Příčin vzniku opožděné puberty je mnoho.
Za normálních okolností by puberta u chlapců měla nastupovat okolo 14 roku věku.
___
___

Mezi znaky, které charakterizují pubertu, patří růst varlat a penisu, růst ochlupení, chlapci rostou a přibývají na váze, stejně tak se mění osobnost dítěte. Samozřejmě existují rozdíly v nástupu puberty u jiných etnik.

Příčiny opožděné puberty: existují tři hlavní příčiny, které stojí za opožděním puberty. První příčinou je rozdíl mezi skutečným (matričním) věkem a věkem biologickým. Může se jednat i o rozdíl několika let. Další ani ne tak příčinou jako spíše stavem, který by nás měl upozornit, že něco není v pořádku, je nesoulad vývoje. Např. pokud se chlapci tvoří ochlupení, ale nerostou mu varlata apod. Třetí příčinou jsou poruchy hormonální či poruchy metabolické, výživové a vrozené syndromy.

Diagnostika: při diagnostice tedy musíme dbát na správné odhalení příčiny stavu. K tomu nám pomohou fyzikální vyšetření. RTG nám pomůže odhalit kostní přestavbu. Dále spolupracujeme s endokrinologem, který určí, zda se nejedná o poruchu hormonální a také spolupracujeme s genetikem, který nám odhalí dědičné syndromy.

Léčba opožděné puberty závisí na příčině. Někdy není terapeutický zásah ani potřebný. Jindy je indikováno podávání pohlavních hormonů a jakési „vyvolání“ puberty.

 

Jak se projevuje opožděná puberta u hochů, chlapců - příznaky, projevy, symptomy

  • nerostou varlata a penis

  • neroste ochlupení, zvláště v pubické oblasti

  • chlapci nerostou

  • nepřibývání na váze

  • nemění se osobnost

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny