predcasna-puberta-u-chlapcu-priznaky-projevy-symptomyPředčasná puberta (latinsky pubertas praecox) je stav, kdy dochází k vývoji sekundárních pohlavních znaků dříve, než by fyziologicky mělo, tedy u dívek před 8 rokem a u chlapců před 9 rokem. Příčin vzniku předčasné puberty je mnoho. Za normálních okolností by puberta u chlapců měla nastupovat okolo 14 roku věku.
___
___

Mezi znaky, které charakterizují pubertu, patří růst varlat a penisu, růst ochlupení, chlapci rostou a přibývají na váze, stejně tak se mění osobnost dítěte. Samozřejmě existují rozdíly v nástupu puberty u jiných etnik.

Dělení předčasné puberty: Předčasnou pubertu lze rozdělit do dvou hlavních kategorií, podle toho, jaké hormony jsou produkovány. Buď pacient trpí tzv. centrální formou, nebo tzv. formou periferní, která je označována jako pseudopuberta.

Příčina předčasné puberty u chlapců: centrální puberty je porucha v hlavním centru, které produkuje pohlavní hormony, tedy v hypotalamu či v hypofýze. Hypotalamus vlastně podněcuje hypofýzu k tvorbě hormonů (tropinů), které poté působí na pohlavní žlázy a způsobují tvorbu vlastních pohlavních hormonů. Stavy, které způsobí nadměrnou produkci tropinů, jsou např. nádory, úrazy či zánětlivá onemocnění.

U periferní formy jsou produkovány pouze nadměrně samotné pohlavní hormony pohlavními žlázami. Příčinou mohou být rovněž nádory.

Celá situace může být ještě komplikována tím, zda jsou u chlapců tvořeny nadměrně mužské pohlavní hormony, pak mluvíme o izosexuální pseudopubertě. Pokud jsou u chlapců tvořeny hormony ženské, trpí pacient tzv. heterosexuální formou.

Diagnostika pubertas praecox: provedeme na základě vyšetření hladin pohlavních hormonů resp. tropinů. Dále využíváme RTG snímky ruky k posouzení růstové rychlosti. Měli bychom rovněž provést CT mozku, abychom vyloučili nádorový proces.

Léčba předčasné puberty u chlapců: Při léčbě používáme látky, které omezí produkci tropinů resp. produkci pohlavních hormonů. Pokud je příčinou nádor, měli bychom jej odstranit.


Jak se projevuje předčasná puberta u chlapců, kluků - příznaky, projevy, symptomy

  • probíhá stejně, jako normální puberta akorát nastupuje dříve

  • zvětšování varlat

  • ztmavnutí a rýhování šourku

  • zvětšení penisu

  • růst ochlupení

  • erekce a noční poluce

  • spermie jsou pohyblivé a plně funkční

  • změny psychiky

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny