otrava-predavkovani-vitaminem-k-priznaky-projevy-symptomyOtrava vitamínem K (hypervitaminóza K, anglicky hypervitaminosis K, vitamine K toxicity). Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin E se řadí mezi vitaminy rozpustné v tucích. Na rozdíl od vitaminů rozpustných ve vodě se tyto vitaminy váží v těle na tuky. Proto např. omezení tuků ve stravě může vést k jejich nedostatku v organismu.
___
___

Ale také bývají v těle (stejně jako tuk) skladovány a jejich nadbytek může působit zdravotní obtíže. Vitaminy rozpustné v tucích jsou také stabilnější než vitaminy rozpustné ve vodě.

Účinky vitamínu K, na co tělo potřebuje vitamín K: hraje důležitou úlohu v procesu srážení krve. Odtud pochází i jeho označení „K“, které vychází z německého slova „Koagulation“, tedy srážení krve. Vitamín K ovlivňuje v procesu srážení krve činnost několika proteinů. Vitamin K se však také podílí na mineralizaci kostí, buněčném růstu a metabolismu proteinů cévní stěny. Běžně se vyskytují 2 aktivní formy vitaminu K, vitamin K1 (fylochinon) a K2 (menachinon).

Zdroje vitamínu K, potraviny obsahující vitamín K: Vitamin K se nachází v zelené listové zelenině a některých rostlinných olejích (sojový, olivový, v bavlníkovém semenu, řepce). Jeho regenerační cyklus, který probíhá v játrech, brzdí některá léčiva, konkrétně antikoagulancia (warfarin). Doporučená dávka se pohybuje od 2 µg (děti) až po 90 µg (dospělí).

Diagnostika: nadbytek vitaminu K zjišťujeme laboratorními metodami. Vitamin K1 není sám o sobě toxický a předávkování tímto vitaminem dosud nebylo zaznamenáno ani po mnohonásobném překročení doporučené denní dávky. Předávkování tímto vitaminem způsobují syntetické prekurzory vitaminu K (menadion), které by neměly být používány při léčbě nedostatku vitaminu K. Byly proto staženy z trhu.

Léčba: eliminace ze stravy. 


Jak se projevuje otrava, předávkování vitamínem K - příznaky, projevy, symptomy

  • hemolytická anémie – anémie v důsledku rozpadu červených krvinek

  • poškození mozku

  • poškození jater

  • smrt u novorozenců

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny