Kolchicin je jed rostliny ocún (latinský název rostliny: colchicine). Kolchicin je látka, která je obsažena v cibulích ocúnu. Ocún najdeme nejčastěji na loukách během podzimu. Je znám již od starověku. Používali jej už staří Řekové, kteří jej podávali především jako jed. Rovněž byzantský lékař Alexandr Tralský jej využíval jako lék na dnu. Odtud se ocún rozšířil do Evropy. Nejčastěji je kolchicin využíván jako lék na dnu a urátovou artritidu.
___
___
Dále jej využíváme při léčbě tzv. dědičné středomořské horečky. Principem účinku kolchicinu u dny je zástava mitotického dělení buněk pomocí zvýšení tzv. mitotických figur. Do povědomí se tato skutečnost dostala také díky českému vědci, původem z Olomouce, profesoru Šantavému. V dnešní době se zkoumá jeho použití u Alzheimerovy nemoci.
Diagnostika: Při diagnostice otravy kolchicinem je nutné vždy zjistit, kolik toho pacient požil a jak dlouho uběhlo od otravy. Bohužel v tomto případě nám žádné zobrazovací metody v ozřejmění nepomohou. Musíme se tedy spoléhat pouze na důkladnou anamnézu.
Léčba je jen symptomatická, specifická protijed (antidotum) není znám. Pokud zjistíme otravu včas, je možné vyvolat zvracení. Následovat by měl výplach žaludku a podání absorpčního uhlí. Symptomatická léčba spočívá v podávání infuzí s glukózou, dále musíme zajistit základní životní funkce.
Jak se projevuje otrava kolchicinem, kolchicinová otrava - příznaky, projevy, symptomy
-
toxická dávka: asi 10 mg
-
smrtelná dávka: přibližně 40 mg
-
začíná projevovat po 2-5 hodinách
-
tenezmy – nucení na stolici
-
břišní kolika
-
průjem
-
nauzea
-
zvracení
-
tíseň na hrudníku
-
bledost
-
pokles tělesné teploty
-
dušnost
-
zrychlení srdečního tepu
-
snížení krevního tlaku
-
celková slabost
-
poruchy citlivost
-
křeče
-
obrna
-
selhání jater
-
selhání ledvin
-
útlum kostní dřeně